Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2020Vavrinec
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
25.10.2010 07:12 Zaujímavosti
Podľa Uhliarika sú medzi generikami a originálnymi liekmi minimálne rozdiely
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.10.2010 07:12 Zaujímavosti

Podľa Uhliarika sú medzi generikami a originálnymi liekmi minimálne rozdiely
Rozdiel medzi originálnymi liekmi a ich generikami, ktorých vstup na trh chce uľahčiť ministerstvo zdravotníctva, je podľa šéfa rezortu minimálny. "Aby bol liek registrovaný a aby mohlo generikum vstúpiť na európsky trh, musí byť ekvivalentný z hľadiska farmakokinetiky aj farmakodynamiky s originálom, sú tam minimálne rozdiely, ktoré môže tento výrobca mať," vysvetlil šéf rezortu.
Analýza, ktorú si ministerstvo nechalo vypracovať od júna 2009, ukázala, že pacienti priemerne za liek doplácajú 1,5 eura. Ako prednedávnom ozrejmil minister, ak by si pacienti v lekárni vyberali tú najlacnejšiu alternatívu, ušetrilo by sa okolo 50 miliónov eur ročne. Doplatky za lieky by tak ročne poklesli zo 150 na asi 100 miliónov eur.
Lepšej orientácii občanov v tejto problematike má prispieť aj lieková kalkulačka, ktorú možno nájsť na webovej stránke rezortu. Po zadaní názvu lieku do kalkulačky sa na obrazovke objavia všetky lieky, ktoré obsahujú rovnakú účinnú látku, ale sú od rôznych výrobcov. Pacienti tak majú možnosť zistiť, ktorý liek je najlacnejší. Ak chce pacient svoj predpísaný liek zmeniť za liek s nižším doplatkom, mal by sa na túto možnosť spýtať svojho lekárnika.
Ministerstvo zdravotníctva SR chce prostredníctvom novelizácie zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia okrem iného urýchliť vstup lacnejších generických liekov na trh. Podľa odhadov rezortu by tento krok mohol priniesť úsporu asi 75 miliónov eur ročne pre zdravotné poisťovne. O právnej norme však musí ešte rozhodnúť vláda aj parlament.
Žiadosť o kategorizáciu takéhoto lieku by mala byť možná aj v prípade, že mu ešte nebolo vydané rozhodnutie o registrácii lieku. Oba tieto procesy by po novom mohli prebiehať súčasne. Návrh ďalej počíta s umožnením tzv. podmienenej kategorizácie liečiva, pri ktorej sa riziko ohľadom nedostatku skúseností s novými liekmi prenáša na držiteľa rozhodnutia o registrácii lieku, ktorý sa zaručuje za kvalitu liekov. To sa však nepáči Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv, podľa ktorého je tento návrh v rozpore so súčasnou platnou legislatívou.
Originálny liek je inovatívny liek, ktorý vyrába tzv. originálna firma ako výsledok náročného a nákladného výskumu. Na liek má firma patentovú ochranu. V praxi to teda znamená, že po uvedení originálneho lieku na trh nemôže žiadna iná firma vyrábať liek s touto účinnou látkou. Naopak, generikum je liek, ktorý vyrába tzv. generická firma po tom, ako originál stratil patentovú ochranu. Liek musí mať preukázanú rovnakú kvalitu, účinnosť a bezpečnosť ako originál.   Lacnejšie náhrady možno nájsť napríklad v skupine antibiotík, liekov na srdce, na tlak, na cholesterol, u liekov pôsobiacich na tráviaci systém či pri antidepresívach. Naopak, generickú substitúciu nemožno vykonávať pri takých účinných látkach, kde nie je možné zaistiť ich kopírovateľnosť ako napríklad inzulíny, monoklonálne protilátky alebo iné liečivá, zväčša bielkovinového charakteru.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok