Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. máj. 2022Gizela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Iconito
Iconito
05.01.2022 08:22 Kultúra
Podporme návrat folklóru so skupinou Iconito. Zostávajú už len 3 dni!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.01.2022 08:22 Kultúra

Podporme návrat folklóru so skupinou Iconito. Zostávajú už len 3 dni!Projekt skupiny Iconito, KORENE, ide do finále! Vo videoklipe Korene je vidieť šesť výnimočných regiónov Slovenska s ukážkami toho, čo je pre ne typické. Zároveň v ňom vystupujú šiesti významní slovenskí herci, pričom každý zosobňuje iný región. Pesničkou odštartovala kapela Iconito a Folklórny súbor Zemplín nový veľký projekt s rovnomenným názvom, ktorého cieľom je priblížiť tradície a folklór mladým ľuďom, a to nielen na Slovensku ale aj v zahraničí.


 

Projekt sa aktuálne uchádza o podporu fanúšikov, aby folklór neostal minulosťou, ale aby aj dnešná generácia spoznala našu kultúru. Aktuálne na podporu projektu ostávajú posledné dni. Ak sa chcete zapojiť, môžete tak urobiť TU.

 

O čom je projekt KORENE?

Projektom Korene chce skupina Iconito spolu s FS Zemplín vzdelávať našincov aj zahraničie. Po jeho dokončení a odprezentovaní na domáccih pódiách by totiž mal byť nadabovaný aj do angličtiny a španielčiny.

„Celkovo to má vyvrcholiť v multižánrové edukatívne predstavenie o slovenskom folklóre, ktorý bude však spracovaný do úplne nového šatu a najmä modernej podoby. Práve preto sme sa pri tvorbe a nahrávaní piesne snažili nájsť prienik moderného zvuku a odkazu slovenskej tradície, ktorá v sebe zahŕňa rôznorodé, pre ňu špecifické elementy, ako napríklad fujara či rôzne iné pastierske nástroje,“ hovorí Kristián Dufinec z Iconita.

 

Album je nielen pre folkloristov

Na albume a celom projekte sa podieľajú nielen folkloristi. Od zakladateľov projektu, cez hudobníkov obidvoch kapiel ako aj zvyšok umeleckej produkcie tvoria ľudia nadchnutí pre myšlienku oživiť hudobný folklór do čo najmodernejšej podoby pre súčasného diváka.

 

 

S pomocou fanúšikov pri dosiahnutí stanovenej čiastky sa im tak môže podariť vydať dvojalbum na ktorom bude 29 unikátnych piesní. Pôjde o prerobené ľudové skladby do formy populárnych piesní, ktoré oslovia nielen fanúšikov slovenskej kultúry, ale aj tých, ktorí si myslia, že folklór je iba prežitkom minulosti. Piesne sú upravené tak, aby aj človek znalý folklóru nadobudol pocit, že nevychádzajú z pôvodnej ľudovej tvorby, ale naopak, vznikli ako populárne piesne s odkazom na tradíciu. 

 

 

Venujú sa šiestim folklórnym regiónom a častiam Slovenska:

Myjave
Podpoľaniu
Horehroniu
Kysuciam a Terchovskej doline
Goralom
Zemplínu

 

Prečítajte si: ROZHOVOR so Celeste Buckingham: „Celý život som mala v hlave naprogramované, že nie som dosť dobrá, pekná, múdra, štíhla…

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: PR/BRAND MANAŽÉR JANA TRELLOVÁ/RUKA HORE/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  IconitoNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok