Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. okt. 2021Vladimíra
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ropné pole počas búrky v americkom meste Oklahoma 21. apríla 2020.
Ropné pole počas búrky v americkom meste Oklahoma 21. apríla 2020.
22.04.2020 08:14 Ekonomika
Pokles cien americkej ropy WTI zatiaľ nemá zásadný vplyv na vývoj cien v Európe
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.04.2020 08:14 Ekonomika

Pokles cien americkej ropy WTI zatiaľ nemá zásadný vplyv na vývoj cien v EurópePokles cien americkej ropy WTI zatiaľ nemá zásadný vplyv na vývoj cien v Európe. Pokles ceny americkej ropy WTI v úvode tohto týždňa o takmer 300 % až na jej zápornú hodnotu neznamená, že automaticky budú aj ropné produkty reagovať rovnakým spôsobom.


Uviedla výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu (SAPPO) Zuzana Oprchalová.

 

Ceny sa výrazne nezmenili ani na burzách

„Vývoj kótovaných cien na svetových burzách však naznačuje, že v súčasnosti je ponuka ropy vo svete približne o 30 % (30 miliónov barelov ropy denne) vyššia ako dopyt,“ dodala s tým, že cena ropy Brent, ktorou sa riadi Európa, nereagovala na prepad ceny americkej ropy WTI významnejším poklesom.

„Rovnako sa významnejšie nezmenili ani na burzách kótované ceny ropných produktov ako sú benzín, či nafta,“ spresnila Oprchalová.

 

Na Slovensku sa pokles kótovaných cien ropy a ropných produktov kontinuálne odzrkadľuje aj v konečných cenách pohonných látok pre spotrebiteľov.

 

Kľúčové sú aj ďalšie faktory

„Okrem cien ropy a ropných produktov sú však kľúčové aj ďalšie faktory ako daňové zaťaženie, podiel a štruktúra biozložky v palivách, ceny ďalších surovín ako sú napríklad zemný plyn ako aj ďalšie administratívne poplatky. Pre ceny palív je kľúčový predovšetkým vývoj cien ropných produktov, ktorý nie vždy kopíruje vývoj kótovaných cien ropy,“ upozornila Oprchalová.

Aktuálny vývoj v Spojených štátoch treba podľa nej vnímať aj ako konkurenčný zápas ťažobných spoločností. Tie sa pri nízkych cenách ropy dostávajú vo svete pod existenčný tlak. Situácia je tiež odrazom nedostatku voľných skladovacích kapacít pre ropu v Amerike, ako aj na celom svete.

 

„Trh je veľmi dobre zásobovaný a konkurenčný, keďže v rámci regiónu prebieha boj o zákazníkov, ktorí znížili svoje nákupy palív v porovnaní spred krízou o desiatky percent,“ povedala Oprchalová. Pre Európu zostáva podľa nej kľúčový vývoj cien severomorskej ropy Brent, ktorá sa obchoduje približne na úrovni 25 amerických dolárov za barel. Ide o cenu júnových dodávok ropy.

 

Prepadnuté ceny do mínusu?
Súčasná kríza spôsobená pandémiou COVID–19 neobchádza ani ropný priemysel. Historickou udalosťou sa stali burzové obchody s americkou ropou WTI, keď sa predávali za zápornú hodnotu. 

 

Cena severoamerickej ropy WTI klesla o 55,9 dolára za barel na - 37,63 dolára. Išlo o májové dodávky ropy a obchod sa týkal len malého objemu. Následne na to cena pre júnové dodávky americkej ropy WTI klesla o 4,5 dolára za barel na 20,43 dolára a pre dodanie na konci roka sa kontrakty obchodovali pri cene 30 dolárov za barel.

„Tieto faktory naznačujú, že obchody sa udiali s cieľom uvoľnenia logistických kapacít a terminálov v americkom prekladisku Cushing v Oklahome a boli pomyslenou poslednou kvapkou v pohári pri predaji ropy, ktorej sa potrebovali obchodníci zbaviť,“ doplnila Oprchalová.

 

Súčasný stav takisto podľa nej poukazuje na krízu v ťažobnom odvetví, keďže pri nízkych cenách ropy začínajú niektoré ťažobné spoločnosti pre svoje vysoké náklady strácať konkurencieschopnosť. Je aj odrazom nedostatočných voľných skladovacích kapacít v globálnom meradle.

WTI ropa (West Texas Intermediate) - surová ľahká sladká ropa z Texasu v USA. Obchoduje sa na New York Mercantile Stock Exchange (NYMEX). Ropa Brent je zmesou viacerých druhov ropy ťažených v Severnom mori. Obchoduje sa na Londýnskej komoditnej burze a jej cena je referenčnou cenou ropy pre Európu.reklama


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok