Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. máj. 2022Zina
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
16.09.2021 10:55 Domov
AKTUALIZÁCIA: Obhajca Dušana Kováčika tvrdí, že výpovede nesedia. Navrhuje vypočuť viacero svedkov i konfrontáciu!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.09.2021 10:55 Domov

AKTUALIZÁCIA: Obhajca Dušana Kováčika tvrdí, že výpovede nesedia. Navrhuje vypočuť viacero svedkov i konfrontáciu!PEZINOK - Dnes pokračoval súd s Dušanom Kováčikom. Vypovedal i takáčovec, ktorý na súde potvrdil, že bývalý špeciálny prokurátor prijal úplatok.


Aktualizované 16. septembra 17:35 

 

Obhajoba bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika navrhuje Špecializovanému trestnému súdu (ŠTS) vypočuť viacero svedkov. Medzi nimi aj prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michala Šúreka, ktorý podal voči Dušanovi Kováčikovi obžalobu. Žiada tiež konfrontáciu medzi obžalovaným a takáčovcom Matejom Zemanom

 

Obhajoba navrhuje konfrontáciu

Okrem iných navrhuje obhajoba vypočuť aj advokáta Adriána Suchánka. „Mal byť osobou, ktorá poskytovala Matejovi Z. informácie o dôvodoch väzobného stíhania Ľubomíra Kudličku,“ zdôvodnil obhajca Erik Magál. Tiež navrhuje predvolať a vypočuť štvoricu osôb, ktorá čelí obžalobe pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny takáčovcov.

 

„Existencia tejto skupiny nebola doposiaľ preukázaná právoplatným odsudzujúcim rozsudkom,“ dodal Magál. Žiada aj konfrontáciu medzi obžalovaným Kováčikom a takáčovcom Zemanom, tiež vykonanie ďalších listinných dôkazov. 

 

Bývalý špeciálny prokurátor poukázal počas štvrtkového pojednávania na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku na nevierohodnosť výpovede svedka Mateja Zemana.

 

 Takáčovec Zeman dnes na súde opätovne potvrdil, že mal odovzdať úplatok pre bývalého špeciálneho prokurátora, za ktorý mal Dušan Kováčik v júli 2017 zabezpečiť nepodanie sťažnosti voči prepusteniu niekdajšieho bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

 

„Aj z dnešnej jeho výpovede vyplynula jeho nevierohodnosť, ktorú bližšie zdôvodním a vysvetlím v neskoršom štádiu dokazovania,“ podotkol obžalovaný na adresu svedka.

 

Sudkyňa zamietla návrh obhajoby

Matej Zeman je obvinený v iných trestných veciach a aj väzobne stíhaný. „Svedok sa podľa jeho vlastného vyjadrenia nenachádza v takzvanej kolúznej väzbe napriek tomu, že sa vyjadril, že bol v kontakte s osobami, ktoré môžu byť vypočúvané v rámci jeho trestného stíhania ako svedkovia,“ vyhlásil Kováčik.

 

„Poukazujem na to, že svedok neuvádzal všetko, o čom sa po zákonnom poučení vyjadrovať mal, a to napríklad ani ohľadne jeho majetku,“ dodal obžalovaný. Zeman najskôr na otázku obhajoby odpovedal, že vlastní byt na hypotéku. Neskôr doplnil, že na chorvátskom ostrove Pag má rozostavaný dom.

 

Sudkyňa nevyhovela návrhom obhajoby na vypočutie svedkov. Vypočutý nebudú predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala ani sudca Najvyššieho súdu (NS) SR Juraj Kliment. Okrem iných ani bývalý šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský, riaditeľ SIS Michal Aláč, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar či podnikateľ Norbert Bödör.

 

„Buď ide o osoby, ktorých vypočutie súd nepovažuje vzhľadom na vykonané dokazovanie za podstatné a z časti ide o osoby, ktoré súd nepovažuje za dôležité a nevyhnutné vykonať práve preto, že s prejednávanou vecou nesúvisia,“ zdôraznila samosudkyňa Pamela Záleská. Odmietla tiež čítanie viacerých článkov publikovaných v médiách.

 

Päťdesiattisícový úplatok

Matej Zeman tiež potvrdil, že aj Dömötör bol členom zločineckej skupiny takáčovcov. V skupine mal vystriedať viacero pozícií, pričom neskôr začal pracovať v súkromnej bezpečnostnej službe Mateja Zemana. „Dával som mu pokyny, zadával som mu úlohy, vždy, keď bolo potrebné niečo vybaviť. Tiež mi robil šoféra, keď som potreboval niekam odviezť. Bolo to medzi nami ako medzi šéfom a zamestnancom,“ spresnil.

 

Takáčovec vypovedal pred ŠTS v rámci procesu s Dušanom Kováčikom ešte v júli. Aj vtedy uviedol, že mal odovzdať úplatok pre bývalého špeciálneho prokurátora. Podľa obžaloby za to mal inkasovať 50-tisíc eur. Matej Zeman je v súčasnosti väzobne stíhaný a obvinený v inej trestnej veci pre údajné manipulovanie výpovedí svedkov.

 

Prieťahy v konaní

Dnešné pojednávanie sa začalo s hodinovým meškaním. Samosudkyňa sa zaoberala podaniami, ktoré doručila obhajoba 15. a 16. septembra. Okrem iného Dušan Kováčik navrhoval obstaranie a vykonanie nových dôkazov. Týkať sa majú zápisnice o výsluchu Ľudovíta Makóa a zosnulého Františka Böhma.

 

Prečítajte si tiež: Súd by mal rozhodnúť o stíhaní zadržaných vyšetrovateľov NAKA už dnes!

 

Obhajoba tiež podala námietku zaujatosti samosudkyne a sťažnosť voči prieťahom v konaní pri rozhodovaní o žiadosti na zrušenie zaisteného majetku.

 

Sudkyňa Pamela Záleská tiež informovala, že pre krátkosť času nepredložili Najvyššiemu súdu (NS) SR sťažnosť obžalovaného proti rozhodnutiu ŠTS z 3. septembra o jeho žiadosti o prepustenie z väzby. „Súd uprednostnil vykonanie hlavného pojednávania“. 

 

Naposledy čítali 3. septembra listinné dôkazy a samosudkyňa sa zaoberala žiadosťou Dušana Kováčika o prepustenie z väzby. Predvolali vtedy aj svedka Zemana, ktorý svoju neúčasť ospravedlnil, lebo sa v tom čase nachádzal v Chorvátsku. Prvý raz v procese s Dušanom Kováčikom vypovedal ešte v júli.

 

Bývalá prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Blanka Godžová na júlovom pojednávaní opísala, že dostala pokyn od Dušana Kováčika týkajúci sa väzobnej veci Ľubomíra Kudličku. Voči rozhodnutiu o prepustení Kudličku z väzby preto nepodala sťažnosť.

 

Možno vás zaujme: Proces s Dušanom Kováčikom bude pokračovať vo štvrtok

 

Proti Kováčikovi svedčí aj Makó

Kajúcnik a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó potvrdil, že bývalému špeciálnemu prokurátorovi odovzdal 50-tisíc eur. Tiež vypovedal, že mu Dušan Kováčik pomáhal zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurilu sprístupnením celého spisu.

 

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Dušana Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky.sk LD

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok