Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. apr. 2021Marcel
BratislavaBratislava 11°
Biblia
TV program
Moje Netky
Riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a enviromentálnej kriminality na Úrade kriminálnej polície PPZ Mário Kern
Riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a enviromentálnej kriminality na Úrade kriminálnej polície PPZ Mário Kern
24.09.2020 15:07 Domov
Policajný zbor reaguje na ohavné prípady týrania zvierat. Rezortu vnútra posunulo vlastnú novelu zákona
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.09.2020 15:07 Domov

Policajný zbor reaguje na ohavné prípady týrania zvierat. Rezortu vnútra posunulo vlastnú novelu zákonaBRATISLAVA - Krádež zvieraťa by mohla byť trestným činom. Ide o návrh z dielne samotného Prezídia policajného zboru SR.


Novelu zákona posunulo Ministerstvu vnútra SR (MV SR) a Národnej rade (NR) SR. Informoval o tom riaditeľ odboru envirokriminality Prezídia Policajného zboru SR Mário Kern v reakcii na medializované informácie o zabíjaní psov v rómskych osadách.

 

 

Je nevyhnutná súčinnosť orgánov

"Tak, ako je trestným činom pokiaľ niekto odcudzí plodiny z poľnohospodárskych pozemkov, drevo z lesa alebo ryby z rybníka, akákoľvek krádež živého zvieraťa by bola trestným činom," povedal Kern.

 

Pripomína, že polícia nevykonáva kontrolu zvierat vo veterinárnej oblasti. Ak občania nahlásia, že sa im nepáči, ako je pes chovaný, vec prejde na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu (ŠVPS) SR.

 

 

Ak poverený veterinár zistí, že zaobchádzanie so zvieraťom je za hranicou bežného priestupku, privolá políciu. "Pokiaľ sa vhodným spôsobom nastaví práca polície a ŠVPS SR sme schopní aj na neštandardných miestach vykonať presadzovanie práva vhodnými prostriedkami bez problémov," podotkol Kern.

 

Týranie zvierat je celospoločenský problém

Vo veci týrania zvierat by sa mali vzdelávať policajti v spolupráci s mimovládnymi organizáciami a ŠVPS SR. Policajný zbor pripravuje aj organizačné zmeny na zlepšenie kvality práce policajtov pri ochrane zvierat.

 

Trestný čin týrania zvierat by mali ľudia podľa Kerna nahlasovať na telefónnom čísle polície 158.

 

 

Poslanec Národnej rady SR Peter Pollák (OĽANO) hovorí, že týranie psov nie je problémom rómskych osád, ale ide o celospoločenský problém.

 

Navrhuje, aby sa v rómskych osadách zriadila pozícia environmentalistu, ktorý by dbal o vzťah zviera a človek, ochranu životného prostredia a o odpadky.

 

Diery v zákone

Na konkrétnych krokoch, ktoré majú zamedziť týraniu zvierat, spolupracuje s rezortmi aj poslankyňa NRSR Anna Zemanová (SaS). V najbližšíh dňoch chce predstaviť procesnú mapu, vďaka ktorej sa budú môcť identifikovať medzery v legislatíve a praxi.

 

"Konkrétne pôjde o sledovanie časovej osi od nadobudnutia zvieraťa, jeho chov až po prirodzený úhyn pri spoločenských zvieratách a až po ich ďalšie spracovanie pri hospodárskych. Táto mapa nám pomôže odsledovať, v ktorých lokalitách prichádza k najčastejšiemu týraniu zvierat a ich následnému zabitiu," priblížila Zemanová.

 

 

Predstaviť chce aj veterinárne opatrenia. Budú obsahovať celý proces, od výkonu kontroly pre zamedzenie množenia psov až po represívne opatrenia.

 

Hrozia prísnejšie tresty

Aktuálne sa o sprísnení trestov za týranie zvierat a zanedbanie ich starostlivosti rokuje na schôdzi parlamentu. Poslanci novelu trestného zákona posunuli do druhého čítania.

 

Trestná sadzba by sa mala sprísniť z dvoch rokov na šesť mesiacov až tri roky. Neľudské zaobchádzanie so zvieratami by boli preradené do kategórie trestných činov proti životnému prostrediu. Koaliční poslanci navrhujú aj novú skutkovú podstatu trestného činu organizovania zápasov zvierat.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASR/Martin BaumannNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok