Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. nov. 2020Emília
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Grigorij Mesežnikov
Grigorij Mesežnikov
06.05.2014 11:20 Domov
Politológ Mesežnikov: Nezávislosť od štátu pri financovaní politických strán neexistuje
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.05.2014 11:20 Domov

Politológ Mesežnikov: Nezávislosť od štátu pri financovaní politických strán neexistujeBRATISLAVA - Existencia politických strán z hľadiska zabezpečenia finančných prostriedkov sa odvíja od štátnej podpory. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov, ktorý predstavil svoju novú publikáciu "Financovanie politických strán v SR".


"V prípade drvivej väčšiny relevantných strán je závislosť na finančných príspevkoch od štátu viac ako 70 percent, v niektorých prípadoch až cez 90 percent," uviedol Mesežnikov. "Táto závislosť strán od štátu  síce neovplyvňuje demokratický politický systém, no ovplyvňuje postoje politických strán a rovnako aj reakcie a dôveryhodnosť voličov," uviedol Mesežnikov. Jeho publikácia s podtitulom  "Spoločensko-politický a právny kontext, štatistické prehľady, prax" analyzuje existujúci model zabezpečenia zdrojov pre činnosť politických strán v kontexte straníckeho a volebného systému.

 

Charakterizuje súčasný model financovania politických strán a jeho jednotlivé zložky, opisuje vývoj v oblasti právnej úpravy financovania strán v predchádzajúcich rokoch. Prináša doteraz nepublikované komplexné štatistiky o príjmoch relevantných politických subjektov a o ich výdavkoch na volebné aktivity v období 1992 – 2012. Venuje sa stranám, ktoré vďaka volebnému výsledku v sledovanom období získali nárok na štátny príspevok. "Cieľom bolo priniesť zrozumiteľný, komparatívny, univerzálny rámec," uviedol Mesežnikov.

 

Zaujímavosťou publikácie je zhodnotenie efektívnosti  využitia peňazí vo volebnej kampani vo väzbe na dosiahnutý volebný výsledok. Mesežnikov v tabuľke zhodnocuje to, koľko priniesol pre politickú stranu jeden získaný hlas vo voľbách 2012 z hľadiska následného získania štátneho finančného príspevku. "Najefektívnejšou stranou je OĽaNO," uviedol v tejto súvislosti Mesežnikov  a podotkol, že prípad Obyčajných ľudí je príkladom, že  úspech v tomto prípade nemusí byť odvodený od vynaložených prostriedkov v kampani.
 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok