Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. okt. 2020Sergej
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
28.05.2018 14:26 Ekonomika
Poľnohospodárom pre extrémne sucho vznikla strata 28 200 000 €, žiadajú o pomoc ministerstvo
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.05.2018 14:26 Ekonomika

Poľnohospodárom pre extrémne sucho vznikla strata 28 200 000 €, žiadajú o pomoc ministerstvoBRATISLAVA - Tieto podklady si Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyžiadalo pre posúdenie v rámci snahy eliminovať následky extrémneho sucha. S cieľom objektívne kvantifikovať dopad výrazne nepriaznivých klimatických podmienok - sucha na úrody poľnohospodárskych plodín v roku 2017, si Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyžiadalo aktualizované podklady z regiónov, ktoré SHMÚ vo svojom odbornom stanovisku vymenovalo, a to sú Trnava, Senica , Galanta, Bratislava a Dunajská Streda. Tieto podklady museli dotknutí farmári odovzdať do 23.05.2018.


Viac ako stovka dotknutých subjektov vyčíslilo stratu na poľnohospodárskych plodinách na 28 200 000 €. 

Najväčšie straty mali farmári v Trnave a okolí, na úrovni 14,2 mil. €. Ďalej z Bratislavy vyčíslili straty na 7,8 mil. €. Poľnohospodári z Dunajskej Stredy stratili pre minuloročné sucho na úrode 5,7 mil. €, zo Senice a Sklalice spolu 4,1 mil. eur a z Galanty 5,4 mil. €. 

V rámci plodín zaznamenali poľnohospodári najväčšiu stratu u hustosiatych obilovín, kukurici, maku, krmovín, v ovocinárstve a v zeleninárstve. 

Straty boli vypočítané takto, podľa nariadenia EK a európskeho parlamentu 1305/2013, každý farmár musel spočítať podľa štatistického výkazníctva. Vyčíslili tak výpadky z príjmov za neurodené poľnohospodárske komodity. Tento stav ohrozuje udržateľnosť ďalšej produkcie, chovu zvierat ale hlavne prácu celkom približne 2800-3000 zamestnancov. SHMÚ konštatovala, že v roku 2017 zaznamenali spomínané oblasti najvýraznejší výpadok zrážok za posledné roky a už v čase sucha upozorňoval na očakávané výpadky v poľnohospodárskej produkcii. V takom čase nepomáha ani zavlažovanie. Nakoľko je táto situácia pre farmárov likvidačná, boli nútení listom požiadať o pomoc vládu.

 

Od premiéra Petra Pellegriniho a ministerky Gabriely Matečnej je záujem o aktualizácií vyčíslenia príjmov, ale aj o zriadení opatrení, ktoré by podobné situácie riešili do budúcnosti. Ide o rizikový fond, do ktorého by prispieval štát aj farmári a z časti by kryl straty farmárov postihnutých suchom, záplavami, povodňami a inými vplyvmi. Na nutnosť zriadenia takéhoto nástroja poukazujú aj správy klimatológov o nepriaznivom trende vývoja klimatických podmienok.

V porovnaní s prvotnými odhadmi vzniknutých skôr u týchto poľnohospodárskych subjektov pri minulotýždňovom prepočte výsledná suma stúpla, lebo o 30% je viac subjektov so stratou, farmári už majú kompletné výkazy za minulý rok a odzrkadloval stratu 140 subjektov.
 reklama


Zdroj: netky LS

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok