Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava: Podpredsedovia Krasťanskodemokratického hnutia Pavol Zajac a Ján Hudacký, predseda KDH Ján Figeľ a podpredseda KDH Július Brocka
Zľava: Podpredsedovia Krasťanskodemokratického hnutia Pavol Zajac a Ján Hudacký, predseda KDH Ján Figeľ a podpredseda KDH Július Brocka
12.01.2015 13:07 Domov
Poslanci KDH navrhujú zaviesť týždeň otcovskej dovolenky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.01.2015 13:07 Domov

Poslanci KDH navrhujú zaviesť týždeň otcovskej dovolenkyBRATISLAVA - Opoziční poslanci Július Brocka a Alojz Přidal (obaja KDH) navrhujú zaviesť týždeň otcovskej dovolenky.


Nárok na ňu by mal mať ten zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru u toho istého zamestnávateľa vykonával prácu aspoň 60 dní. Túto zmenu navrhujú v novele Zákonníka práce.
     

Ako uviedli poslanci, cieľom predĺženia zákonnej dovolenky o jeden týždeň manželovi v čase narodenia dieťaťa je zlepšiť životné podmienky rodín s deťmi.
     

Podľa zákonodarcov totiž narodenie dieťaťa v rodine znamená nielen zvýšené výdavky, ale i zvýšenú záťaž pre oboch rodičov, a tiež nové problémy so zabezpečením rodiny najmä v prípade rodín s deťmi v čase manželkinej neprítomnosti. "Týždeň otcovskej dovolenky, ktorú môže zamestnanec čerpať v prvom mesiaci po narodení dieťaťa, je opatrením výrazne zlepšujúcim atmosféru v rodine, pomáha rodičom i pri návrate mamičiek z pôrodnice, a v konečnom dôsledku zlepšuje aj atmosféru v spoločnosti," myslia si poslanci.
     

Zároveň uviedli, že návrh je reakciou aj na pretrvávajúci nepriaznivý demografický vývoj v Slovenskej republike. "Dlhšia dovolenka rodiča pomôže najmä v rodinách so školopovinnými deťmi, pretože dĺžka zákonnej dovolenky oboch rodičov v súčte nedosahuje počet voľných dní a prázdnin," uviedli opoziční poslanci.
     

Zároveň však navrhli aj určité obmedzenia pri čerpaní otcovskej dovolenky v snahe posilniť jej zámer. Zamestnanec ju bude musieť vyčerpať v lehote do jedného mesiaca od narodenia dieťaťa a druhým obmedzením je neposkytovanie náhrady mzdy v prípade jej nevyčerpania.
     

Ako ďalej uviedli zákonodarcovia v dôvodovej správe k novele Zákonníka práce, jej prijatie bude mať minimálny vplyv na štátny rozpočet a verejné financie. Podľa poslancov v prípade, že by túto možnosť využilo približne 70 % zamestnaných otcov z počtu narodených detí v bežnom roku a pri predpoklade, že majú mzdu na úrovni približne 70 % priemerného zárobku, finančný dosah by bol v roku 2015 približne 4,5 milióna eur a v nasledujúcom roku by predstavoval približne sedem miliónov eur. "Výrazne pozitívne účinky z prijatia tohto návrhu sa však určite premietnu aj do zlepšenia pracovnej klímy a vyššej prosperity celého podnikateľského sektora," sú presvedčení poslanci.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok