Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. máj. 2020Dušan
BratislavaBratislava 13°
Biblia
TV program
Moje Netky
26.10.2010 12:13 Politika
Poslanci rozšírili zoznam pamätných dní, spomínať budeme na baníkov aj EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.10.2010 12:13 Politika

Poslanci rozšírili zoznam pamätných dní, spomínať budeme na baníkov aj EÚ
Slovenský kalendár sa od apríla budúceho roku rozšíri o dva pamätné dni. Poslanci Národnej rady SR dnes totiž 129 hlasmi schválili novelu zákona opozičného poslanca Vladimíra Jánoša (Smer-SD), ktorý stanovuje 10. august za pamätný Deň obetí banských nešťastí. Okrem toho prešiel aj pozmeňovací návrh koaličných poslancov, na základe ktorého sa 1. máj stane Pamätným dňom pristúpenia Slovenskej republiky k EÚ.
      Jánoš zdôvodnil svoju iniciatívu tým, že je potrebné si dôstojným spôsobom uctiť pamiatku baníkov, ktorí tragicky zahynuli pri výkone svojho povolania. Návrhom zákona reagoval na najväčšiu banskú tragédiu v dejinách slovenského baníctva, ktorá sa stala 10. augusta minulého roku v bani Handlová. Zahynulo vtedy 20 baníkov.
      V uvedený pamätný deň si bude Slovensko pripomínať celkovo viac ako 470 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne horná Nitra a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií v baniach ťažiacich kovy na území Slovenska.
      Na margo pamätného dňa vstupu SR do EÚ koaliční poslanci argumentovali tým, že spomedzi súčasných pamätných dní sa ani jeden celkom otvorene nehlási k Európe, európskemu hodnotovému priestoru, v ktorom občania SR žijú svoj každodenný život. Ustanovenie 1. mája za takýto pamätný deň je podľa nich signálom NR SR k európskym štruktúram o našom úprimnom postoji k myšlienke európskej integrácie, a to napriek ráznemu postoju k nezodpovednej politike Grécka. "Ten mnohí predstavitelia EÚ interpretujú ako nízku lojalitu Slovenska k jej inštitúciám," uvádza sa v dôvodovej správe pozmeňovacieho návrhu.
      Koaliční poslanci sú presvedčení, že ustanovením 1. mája ako pamätného dňa vstupu SR do únie sa neoslabuje, ale naopak, rozširuje tradícia tohto dňa ako Sviatku práce. "Práve náš vstup do EÚ bol totiž impulzom pre rýchly rast pracovných príležitostí pre občanov Slovenska," argumentujú.
      Diskusia o baníkoch sa dnes nevyhla ani emotívnym vystúpeniam. Poslanec Igor Matovič (SaS) v rozprave zdôraznil, že vtedy vládny Smer-SD "zneužil situáciu a hyenisticky sa správal", keď sa stala tragédia v Handlovej. Povedal, že keď sa pozostalí začali búriť a hovoriť o tom, že k nehode došlo za pochybných okolností a že nie všetko bolo v súlade s technickými normami, tak Robert Fico (Smer-SD) všetkým príbuzným zatvoril ústa miliónovým odškodným. "Pri ostatných obetiach baníckych nešťastí takto nepostupoval. Baníkom, ktorí zahynuli pri individuálnych tragédiách, nedal ani korunu. Vykašľal sa na nich, lebo si pri nich nemohol robiť volebnú kampaň," povedal Matovič.
      Podľa vlastných slov pozostalým odškodné nezávidí, ale myslí si, že si ho zaslúžili aj príbuzní ostatných obetí pracovných úrazov. "Miesto toho predošlá vláda rozkradla peniaze a robila si reklamu len v tomto jedinom prípade," dodal.
      Viliam Jasaň (Smer-SD) vzápätí Matoviča vyzval, aby prestal urážať a skúsil už povedať niečo normálne. Pripomenul, že keď mal za vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) nehodu autobus s pútnikmi neďaleko Úhornej (zahynulo 12 ľudí), nikto okrem starostky obce pozostalým nepomohol. "Prestaňte už urážať Roberta Fica, už to naozaj preháňate. To, čo tu stvárate, nemá v tomto parlamente obdobu," odkázal Matovičovi.
      Poslanec Smeru-SD a exminister obrany Jaroslav Baška Matovičovi pripomenul aj iné problémy, ktoré musela Ficova vláda riešiť. "Bol to napr. výbuch vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky. Vláda tiež rozhodla o odškodnení a vtedy to nebolo pred voľbami," upozornil.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok