Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Národná rada Slovenskej republiky.
Národná rada Slovenskej republiky.
24.11.2020 10:23 Domov
Poslanci si volia kandidáta na generálneho prokurátora a rokujú o štátnom rozpočte pre budúci rok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.11.2020 10:23 Domov

Poslanci si volia kandidáta na generálneho prokurátora a rokujú o štátnom rozpočte pre budúci rokBRATISLAVA - Národná rada SR (NR SR) má na svojej 18. schôdzi, ktorá sa začína dnes o 13:00, rokovať o štátnom rozpočte a aj voliť kandidáta na generálneho prokurátora.


Z návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky vyplýva, že deficit verejných financií by mal v budúcom roku dosiahnuť 7,44 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Mal by tak klesnúť z tohtoročných odhadovaných 9,68 percenta HDP.

 

 

Kandidáti na post generálneho prokurátora 

Hrubý verejný dlh sa má v budúcom roku vyšplhať na 65 percent HDP. Voľba kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry SR je naplánovaná na stredu 25. novembra. O funkciu sa uchádza sedem kandidátov - Jozef Čentéš, Tomáš Honz, Ján Hrivnák, Juraj Kliment, Rastislav Remeta, Ján Šanta a Maroš Žilinka.

 

Plánované zmeny v justícii 
Poslanci by mali tiež definitívne rozhodnúť o reforme súdnictva a s ňou súvisiacimi zmenami v ústave. Reforma justície zahŕňa reformu Súdnej rady SR, majetkové previerky sudcov, reformu Ústavného súdu SR, povinné zavedenie vekového stropu sudcov či zriadenie Najvyššieho správneho súdu SR.

 

 

Zvýšenie príplatku

Plénum má definitívne rozhodnúť o novele zákona o príplatku k dôchodku politickým väzňom. Veteránom protikomunistického odboja a ich vdovám, vdovcom a sirotám by sa v prípade schválenia mohol k dôchodku priznať jednorazový príplatok v symbolickej výške 1 989 eur.

 

Cieľom novely je tiež zvýšiť veteránom protikomunistického odboja príplatok k dôchodku zo súčasných päť na desať eur za každý mesiac obmedzenia osobnej slobody.

 

 

Preskúmajú sa aj dve dôležité správy 
Zákonodarný zbor prerokuje aj Správu generálneho prokurátora SR o činnosti prokuratúry v roku 2019 a Správu špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry za rok 2019.

 

Zo správy generálneho prokurátora vyplýva, že prokuratúre sa v roku 2019 podarilo odstíhať 34 102 osôb, čo je o 1 646 ľudí menej ako v roku 2018. Generálna prokuratúra konštatuje, že v roku 2019 pokračoval trend poklesu nápadu nových trestných vecí.

 

 

Pozitívny posun v riešení korupcie 

Napriek tomu sa zachoval pozitívny trend pomeru vybavených vecí k nápadu nových trestných vecí.

 

Správa špeciálneho prokurátora konštatuje, že od roku 2018 zreteľne badať, že špecializované policajné zložky polície, ktoré majú v kompetencii odhaľovanie a vyšetrovanie korupčných trestných vecí, do istej miery zvýšili úsilie na odhaľovaní korupčnej trestnej činnosti.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, Pixabay, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok