Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Požiar skládky odpadu v Zlatých Klasoch
Požiar skládky odpadu v Zlatých Klasoch
02.09.2013 06:59 Domov
Požiar v Zlatých Klasoch ohrozil kvalitu vôd
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.09.2013 06:59 Domov

Požiar v Zlatých Klasoch ohrozil kvalitu vôdBRATISLAVA - Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) klasifikovala požiar nelegálnej skládky v Zlatých Klasoch ako mimoriadne ohrozenie kvality vôd. Toto ohrozenie prešetruje inšpekcia v zmysle zákona o vodách, pričom prípad zatiaľ nie je uzavretý.


Agentúru SITA o tom informoval hovorca SIŽP Michal Štefánek. Nelegálna skládka v Zlatých Klasoch je zároveň aj environmentálnou záťažou, ktorá je registrovaná v registri environmentálnych záťaží. Inšpekcia nariadila pôvodcovi mimoriadneho ohrozenia vôd, ktorým je podľa zákona o vodách obec Zlaté Klasy, aby vykonala určité opatrenia. Ich účelom je posúdiť rozšírenie znečistenia v nespevnenom teréne v predmetnej lokalite. "Z týchto opatrení vyplynie, či je potrebná ďalšia sanácia postihnutej lokality," poznamenal Štefánek. Výsledky odborného hydrogeologického prieskumu treba taktiež porovnať s výsledkami monitorovania kvality podzemných vôd, ktoré robili v danej lokalite v minulosti, pretože ide o starú environmentálnu záťaž. "Obec Zlaté Klasy si objednala hydrogeologické práce u odborne spôsobilej spoločnosti a odborný posudok predloží inšpekcii počas mesiaca september," doplnil pre agentúru SITA. "Na základe analýzy odobratej vzorky vody z hasenia požiaru na skládke, ktorú analyzovali v laboratóriách Slovenského vodohospodárskeho podniku, je podľa jeho slov možné konštatovať, že vo vode boli prekročené limity niektorých ukazovateľov. Presné výsledky kvality podzemných vôd budú známe až po uskutočnení odborného hydrogeologického prieskumu," uviedol hovorca SIŽP. 

Polícia v prípade požiaru zatiaľ nikoho neobvinila. "Vyšetrenie požiaru na skládke v Zlatých Klasoch naďalej pokračuje," agentúru SITA o tom informovala trnavská policajná hovorkyňa Mária Linkešová. Podľa ministerstva životného prostredia má obec prostredníctvom monitorovacích vrtov zistiť, či požiar zasiahol podzemnú vodu a vypracovať hydrogeologický posudok. "Od toho sa bude odvíjať ďalší postup," doplnil hovorca rezortu životného prostredia Maroš Stano. 

Nelegálna skládka pneumatík pri obci Zlaté Klasy začala horieť vo štvrtok 1. augusta o 3:00. Na mieste zasahovali hasiči nielen zo Šamorína ale aj z okolia. Skládka mala dĺžku 120 a šírku 60 metrov, jej výška bola asi osem metrov. Veliteľ zásahu si už v daný deň ráno vyžiadal aj Kontrolné chemické laboratórium z Nitry. Pracovníci z laboratória nenamerali na mieste požiaru zvýšenú koncentráciu nebezpečných látok v ovzduší.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok