Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. apr. 2021Marcel
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.03.2018 07:43 Ekonomika
Pozrite si, aké chyby robíme najčastejšie na pohovoroch
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.03.2018 07:43 Ekonomika

Pozrite si, aké chyby robíme najčastejšie na pohovorochBRATISLAVA - Napriek tomu, že osobný pohovor je najdôležitejšou časťou výberového procesu, mnoho ľudí prípravu naň stále podceňuje. Problémy im robí najmä hovoriť o sebe či odpovedať na otázku mzdy.


Úspešne zvládnuť pracovný pohovor nemusí byť vždy jednoduché, najmä ak s tým človek nemá bohaté skúsenosti. Personalisti na základe stoviek modelových pracovných pohovorov i reálnych skúseností hodnotia, že ľudia chodia na pohovory často nedostatočne pripravení a o neúspechu rozhodujú často zdanlivé maličkosti. Napriek stresu, ktorý môže pohovory sprevádzať, by sa uchádzači nemali báť byť otvorení a úprimní a zároveň reálne zhodnotiť svoje možnosti.

 

Medzi najčastejšie odporúčania, ktorých by ste sa mali na pohovoroch držať, patrí týchto 6 bodov:

 

1. Dajte si záležať na životopise

Životopis je pri uchádzaní sa o prácu kľúčový, napriek tomu, ho veľa ľudí doslova odflákne. Veľa napovie už jeho forma – aj také zdanlivé maličkosti ako chronologicky usporiadané pracovné skúsenosti svedčia o pripravenosti a schopnosti uchádzača. Z pracovných skúsenosti treba najskôr uvádzať tie najnovšie, až potom tie staršie. Takisto rozhoduje spôsob, akým človek tieto skúsenosti podá. Pre potenciálneho zamestnávateľa je dôležité vedieť, s čím všetkým má uchádzať skúsenosti a čo bolo jeho pracovnou náplňou.

 

Strohé skonštatovanie typu „Pracoval som v administratíve“, bohužiaľ, personalistovi veľa nenapovie. Na druhej strane však neradno do životopisu písať ani dlhé opisné vety. Pôsobí to neprofesionálne, životopis sa má písať v bodoch, stručne a výstižne. Súčasťou profesionálneho životopisu musí byť tiež vhodná fotografia, najlepšie preukazová a čo najaktuálnejšia. Profesionálna by mala byť aj mailová adresa, určite sa vyhnite nevhodným a infantilným adresám typu medvedik82@azet.sk.
 

2. Pripravte sa na rozhovor v cudzom jazyku

Jazykové zručnosti sú pre zamestnávateľov stále veľmi dôležité. Je zbytočné sa v leveli angličtiny či iného cudzieho jazyka preceňovať. Množstvo ľudí má potom problém na pohovore plynulo prejsť do cudzieho jazyka, hoci uviedli, že ho uvádzajú na dobrej úrovni.


3. Nečakajte na otázky, hovorte o sebe

Ľudia na pohovoroch bojujú so stresom, čo sa nepriaznivo odrazí na celom dojme z pohovoru, najmä ak nie sú úplne pripravení. Podľa personalistov problém nastáva najmä vtedy, keď majú uchádzači hovoriť sami o sebe. Nevedia, čo o sebe povedať a často tápajú - sú pripravení odpovedať len na vopred pripravené otázky.

 

4. Majte prehľad o mzdách

Nepripravenosť na pohovor sa často prejaví aj pri otázke mzdy. Ľudia sa často buď podceňujú alebo preceňujú. Na pohovor by mali prichádzať s presnou predstavou, akú mzdu si na danej pozícií predstavujú a čo je minimálna suma, pod ktorú by nešli. Svoju predstavu by tiež mali vedieť odôvodniť. „Mzdu na danej pozícii sa odvíja od mnohých faktorov, ako napríklad pracovné skúsenosti. Líši sa tiež v závislosti od pracovnej pozície. Uchádzači často prídu na pohovor s celkom konkrétnym mzdovým očakávaním, pričom poukazujú na mzdy svojich známych. Zabúdajú však brať do úvahy, že daný človek môže vo firme pracovať oveľa dlhšie alebo je jeho pracovná náplň úplne iná. Omnoho relevantnejšie je vychádzať z prieskumov, ktoré ukazujú priemerné mzdy pre jednotlivé odvetvia a pozície a hlavne v konkrétnom kraji,“ objasňuje Michal Batis z Graftonu. 

 

5. Dôležité je ukázať svoju motiváciu a záujem

Zistiť si niečo o firme o pozícii, o ktorú sa človek uchádza, je nutnosť.  Bohužiaľ, ľudia to často neurobia, a potom na pohovoroch tápajú. Nevedia povedať, prečo majú vlastne o túto prácu záujem, prečo si zvolili túto firmu a prečo by mali byť vhodnými kandidátmi. V tomto prípade má veľa ľudí problém zhodnotiť nielen svoje pracovné skúsenosti, ale najmä silné a slabé stránky či osobnostné vlastnosti, ktoré sú pre niektoré pozície dôležité.


6. Všetky skúsenosti sa rátajú

Je dôležité objektívne zhodnotiť, čo všetko z pracovných aj mimopracovných skúsenosti je dôležité povedať. Personalisti zo svojich skúsenosti uvádzajú, že ľudia často v životopisoch neuvádzajú veci, ktoré by z nich razom spravili najlepších kandidátov na určitú pracovnú pozíciu. Aj mimopracovné aktivity dokážu zavážiť. Tendenciu podceňovať sa majú najmä rodičia po rodičovskej dovolenke.

 

Práve rodičia, predovšetkým mamičky, majú napríklad zvyčajne mimoriadne dobre zvládnutý time management, sú zodpovedné a precízne, čo sú vlastnosti, ktoré sú v mnohých zamestnaniach naozaj dôležité a vyhľadávané,“ dodáva Michal Batis.

 reklama


Zdroj: netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok