Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. nov. 2020Emília
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Od pondelka (14. septembra) platia v hlavnom meste a jeho okolí prísnejšie protiepidemiologické opatrenia
Od pondelka (14. septembra) platia v hlavnom meste a jeho okolí prísnejšie protiepidemiologické opatrenia
14.09.2020 15:24 Domov
Pozrite si, aké opatrenia platia v Bratislave a jej okolí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.09.2020 15:24 Domov

Pozrite si, aké opatrenia platia v Bratislave a jej okolíBRATISLAVA - Bratislavský samosprávny kraj (BSK) informoval o sprísnených opatreniach, ktoré schválil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ).


Opatrenia platia od pondelka (14. septembra). Sprísnený režim sa dotkol domovou sociálnych služieb (DSS) ako aj ostatných inštitúcií v pôsobnosti BSK.

 

 

V DSS sú zakázané návštevy v interiéroch, kultúrne zariadenia budú fungovať v obmedzenom režime podľa usmerní RÚVZ, školy sa riadia manuálom Ministerstva školstva SR a autobusy prímestskej dopravy sa pravidelne dezinfikujú.

 

 

Sprísnené opatrenia v DSS

Ako informovala bratislavská župa, v zariadeniach sociálnych služieb v Bratislavskom kraji od pondelka (14. septembra) platí zákaz návštev v interiérových priestoroch pobytových zariadení sociálnej starostlivosti.

 

 

Takisto sa neodporúča organizovať hromadné podujatia určené pre seniorov v akomkoľvek počte. Povinné je aj očkovanie klientov proti sezónnej chrípke a bakteriálnym pneumokokom.

 

Súvisiaci článok: Matúš Vallo: Sprísnenie opatrení v Bratislave bude mať vážne dopady na tisícky ľudí

 

Nariadenia RÚVZ bratislavská župa rozšírila aj o ďalšie opatrenia. Ich cieľom je predísť šíreniu koronavírusu a ochrániť zdravie a životy klientov, či zamestnancov.

 

 

Jedným z nich je sprísnenie vychádzok - napr. v určitom čase a so sprievodom zamestnanca zariadenia. Zároveň sa sprísnené pravidlá dotkli aj návštev vonku. Tu župa obmedzila počet ľudí počas návštev a určila presný čas.

 

Kapacita návštevníkov plavární sa znížila na polovicu

Na základe nariadenia RÚVZ bude obmedzené aj fungovanie plavární. Počet návštevníkov sa znížil na 50 % zo stanovenej kapacity.

 

Mohlo by vás zaujímať: Premiér nedopustí zánik športu, pomôcť chce aj rezort školstva

 

Obmedzená tak bola prevádzka bazéna v Zariadení sociálnych služieb Gaudeamus, ktorý poskytuje služby tak klientom, ale aj verejnosti a športovým klubom.

 

V Bratislave zatvorili už tri triedy

Stredné župné školy postupujú v zmysle usmernení Ministerstva školstva SR. K dnešnému dňu (14. septembra) má BSK zatvorené tri triedy na troch stredných školách. V domácom prostredí sa aktuálne učí takmer 80 žiakov. Ide o pezinské Gymnázium, bratislavské Gymnázium Ivana Horvátha a Tanečné konzervatórium E. Jaczovej.

 

Viac k téme: Milanová súhlasí s prísnejšími opatreniami na Slovensku

 

„Priestory škôl, na ktorých boli pozitívne testovaní žiaci, boli dôkladne vydezinfikované. Pozitívne testovaná na Covid-19 bola aj zamestnankyňa na Gymnáziu L. Novomeského v Bratislave. Škola má dnes riaditeľské voľno a na celej škole prebieha dezinfekcia,“ uviedla župa.

 

Obmedzenie hromadných akcií

Zákaz sa dotkol aj hromadných podujatí. Pre športové, spoločenské a kultúrne akcie platí, že v exteriéroch môže byť v jednom okamihu maximálne 100 osôb a v interiéroch 50 osôb. Zmeny nastali aj v prípade divadiel, ktoré má vo svojej pôsobnosti BSK.

 

Mohlo by vás zaujímať: Petíciu za svadby do 150 hostí podpísali tisícky ľudí

 

„Fungovať budú v zmysle nariadení RÚVZ s dôsledným dodržiavaním všetkých hygienických a protiepidemiologických opatrení. Predstavenia a plánované premiéry sa zatiaľ nerušia. Riaditelia kultúrnych zariadení budú situáciu sledovať a vyhodnocovať, či je rentabilné dané predstavenia v takom malom počte realizovať,“ informovala župa.

 

 

Pandemická komisia tiež presadzuje, aby sa od stredy (16. septembra) zakázali aj hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach okrem svadieb a posedení po pohreboch. Od 1. októbra chce však zaviesť plošný zákaz svadieb a rodinných osláv s maximálnou kapacitou do 30 hostí.

 

Doprava premáva v plnom režime

Prímestská autobusová doprava premáva v plnom režime s platnosťou cestovných poriadkov od 1. septembra 2020.

 

BSK ubezpečuje všetkých cestujúcich, že autobusy sú pravidelne dezinfikované polymérom. Do autobusov je možný vstup len s rúškom, šatkou, šálom alebo čímkoľvek, čo prekryje ústa a nos.

 

Súvisiaci článok: Na Slovensku sa sprísňujú opatrenia. Rúška už aj na terasách reštaurácii a svadby len s obmedzeným počtom hostí

 

Rúška treba mať nasadené počas celej cesty. Dopravca Slovak Lines inštaloval do svojich autobusov mechanické zábrany, ktoré oddelili vodičov od cestujúcich. Platí aj zákaz sedieť v prvom rade sedadiel za vodičom.

 

 

„BSK zostáva aj naďalej zodpovedným krajom a nič nenecháva na náhodu. Vedenie kraja permanentne sleduje epidemiologickú situáciu a už od júla apeluje a vyzýva na dodržiavanie všetkých opatrení a to tak u obyvateľov kraja, ale i Slovenska,“ apeluje BSK na verejnosť.

 

V nemocniciach sú zakázané návštevy na všetkých lôžkových oddeleniach s výnimkou návštev kňazov za účelom podávania sviatosti pomazania ťažko chorým a umierajúcim pri dodržaní protiepidemických opatrení.

 

Všetkým cirkvám a predstaviteľom cirkví sa nariaďuje prijatie takých opatrení, aby sa minimalizovala možnosť šírenia nového koronavírusu pri organizovaní cirkevných akcií a obradov/úkonov.

 reklama


Zdroj: BSK/Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok