Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. máj. 2020Petrana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
09.04.2020 09:06 Zdravie
Práca z domu sa podpisuje na našom zdraví
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.04.2020 09:06 Zdravie

Práca z domu sa podpisuje na našom zdravíV minulom mesiaci sa veľa z nás ocitlo znenazdania doma. Našťastie sa veľa profesií sa dá vykonávať aj z pohodlia domova. Aké úskalia ale prináša home office a ako sa negatívne podpisuje na našom zdraví?


"Udržiavanie tela v neutrálnej a uvoľnenej polohe je kľúčom k tomu, aby sme sa vyhli bolesti. Ak vaše pracovné prostredie nie je ergonomické, urýchlite tak nástup muskuloskeletálnych problémov od krčnej chrbtice, cez chrbát až k zápästiu. To všetko kvôli zlému držaniu tela,” povedal profesor Alan Hedge pre Huffington Post. Ako sa vysporiadať s najčastejšími problémami spôsobenými zlým sedením?

 

1. Krčná chrbtica a ramená

Ak sa stretávate s vystreľujúcou bolesťou z krčnej chrbtice či ramien, potom je pravdepodobne na vine spôsob vášho sedenia alebo to, ako máte usporiadané svoje pracovné prostredie.

 

"Príkladom môže byť príliš nízko položený monitor, ku ktorému sa musíte ohýbať a mať zvesenú hlavu," hovorí expertka Karen Loesingová s tým, že ideálne je sedieť vzpriamene na zadnej časti stoličky a mať monitor v úrovni očí tak, aby váš krk a ramená boli v neutrálnej polohe.

 

V prípade, že ste nútení pracovať na notebooku, neberte si ho do postele, ale umiestnite ho na stôl tak, aby bol vo výške lakťa. Ideálne je tiež striedať jeho umiestnenie, aby telo nebolo stále v jednej polohe. Snažte sa to dodržiavať dvakrát do hodiny.

 

 

2. Unavené oči

Nekonečné pozeranie do obrazovky zaťažuje oči. Tento návyk môže viesť k takzvanému digitálnemu namáhaniu očí, ktoré sa vyznačuje bolesťami hlavy, rozmazaným videním, pocitom suchých očí či spomínanou bolesťou krčnej chrbtice a ramien.

 

Pri prevencii a zvýšenej hygiene nezabúdajte na oči

 

"Očné ťažkosti sú príznačné najmä pre jedincov, ktorí si nerobia od počítača prestávky," hovorí Loesingová.

 

Máte problémy so zrakom? Očne choroby prezradí aj aplikácia

 

Riešením je pracovať pri prirodzenom dennom svetle a vykonávať spomínané prestávky. Obľúbená je napríklad metóda 20-20-20, podľa ktorej by ste si mali každých dvadsať minút urobiť 20-sekundovú prestávku a pozrieť sa na niečo aspoň šesť metrov vzdialeného.

 

3. Kŕče v nohách

Kŕče sú príznakom zlého krvného obehu a zároveň poukazujú na to, že sa vo vašom tele niečo deje.

 

Slovenská akadémia vied: Krízu možno zvádnuť vďaka presnému plánovaniu dní

 

Ak sa s týmto problémom stretávate, skúste si inak nastaviť stoličku alebo si nohy podložte tak, aby bol na vaše stehná vyvíjaný menší tlak. Ideálne je tiež robiť pravidelné prestávky, vďaka ktorým sa telo lepšie prekrví.

 

 

4. Bolesť bedier

Bolesť bedier opäť súvisí so zlým sedením. Správny sed pri počítači vyzerá tak, že sú obe nohy opreté celým chodidlom o podlahu, rozkročené asi na šírku panvy. Členky, kolená a bedrá majú ideálne zvierať pravý uhol. To ovplyvníte aj správne nastavenou výškou sedadla stoličky.

 

Toto sú hlavné výhody práce z domu

 

Dobré držanie tela pri sedení tiež zlepšuje krvný obeh v rukách, a tým sa znižuje riziko problémov so zápästím. Okraj sedacie plochy nesmie tlačiť na zadnú stranu kolena, aby neobmedzoval obeh krvi v noháchreklama


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok