Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. júl. 2020Kamil
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
16.04.2019 10:35 Ekonomika
Pracovali ste v zahraničí? Na toto máte nárok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.04.2019 10:35 Ekonomika

Pracovali ste v zahraničí? Na toto máte nárokBRATISLAVA - Pokiaľ ste pracovali v inom členskom štáte EÚ, EHP alebo vo Švajčiarsku a momentálne ste nezamestnaný, dávku v nezamestnanosti si uplatňujete v danom štáte, nie na Slovensku.


Za určitých podmienok si nárok na dávku v nezamestnanosti môže jednotlivec uplatniť aj na Slovensku, avšak vtedy je potrebné preukázať, že domovskom štáte i počas zahraničného pracovného pomeru udržal tzv. centrum záujmov.

 

 

Čo znamená pojem centrum záujmov? Ide o situáciu, kedy zamestnanec udržiava úzku väzbu so štátom bydliska, teda jeho kontakt sa neobmedzuje len na návštevy rodiny dvakrát do roka, pričom celý ostatný čas trávi v zahraničí.

 

Oveľa praktickejšie a výhodnejšie je teda požiadať o dávku v nezamestnanosti v štáte, v ktorom dotyčný pracoval. Kým Sociálna poisťovňa na Slovensku pri posudzovaní nároku na dávku v nezamestnanosti po návrate z iného členského štátu skúma aj centrum záujmov, nielen dĺžku poistenia v nezamestnanosti, čas doby čakania na túto dávku sa tým neúmerne predlžuje. Zahraničný štát má tento proces zrealizovaný rýchlejšie.

 

 

"Ak si občan SR po strate zamestnania v inom členskom štáte uplatní nárok na dávku v nezamestnanosti na Slovensku, Sociálna poisťovňa podľa prísne definovaných kritérií preskúma zachovanie jeho centra záujmov na Slovensku počas výkonu zamestnania v štáte posledného zamestnania. Vyhodnocuje sa predovšetkým dĺžka pobytu a prítomnosť na území domovského štátu počas práce v zahraničí, ako často sa domov poistenec vracal, aké tu má väzby (majetok, rodinné väzby, bytová situácia a jej stabilita," vysvetľuje hovorca poisťovne Peter Višváder.

 reklama


Zdroj: TASR/netky IK

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok