Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. júl. 2020Berta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
28.11.2012 08:09 Zaujímavosti
Pravoslávna cirkev začína obdobie 40-dňového pôstu pred Vianocami
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.11.2012 08:09 Zaujímavosti

Pravoslávna cirkev začína obdobie 40-dňového pôstu pred VianocamiPravoslávna cirkev začína obdobie 40-dňového pôstu pred Vianocami - Zaujímavosti Pre veriacich pravoslávnej cirkvi na Slovensku i v ďalších krajinách sa dnes začína 40-dňové obdobie pôstu a duchovnej prípravy na slávenie Vianoc. Potrvá do 7.


Pre veriacich pravoslávnej cirkvi na Slovensku i v ďalších krajinách sa dnes začína 40-dňové obdobie pôstu a duchovnej prípravy na slávenie Vianoc. Potrvá do 7. januára 2013, kedy budú pravoslávni, ktorí sa riadia podľa juliánskeho kalendára, sláviť sviatok Narodenia Ježiša Krista - Roždestvo Isusa Christa.

"Tak ako v iných kresťanských cirkvách, aj pre pravoslávnych veriacich je to čas modlitieb, pokánia a pôstu. V tomto období sa nejedáva mäso, dovolená je ryba", povedal pre TASR správca pravoslávnej farnosti v Bratislave Jozef Haverčák.

Veriaci z Bratislavy a okolia sa tradične schádzajú na bohoslužby v Chráme sv. Nikolaja pod Bratislavským hradom, ktorý pochádza z roku 1661. Je to ranobaroková stavba postavená na mieste pôvodného gotického kostola. Od roku 1945 je tento chrám v užívaní pravoslávnej cirkvi a v roku 2008 prešiel do vlastníctva tejto cirkvi. V chráme sa nachádza čiastočka dreva zo svätého Kríža, na ktorom bol ukrižovaný Spasiteľ Isus Christos.

Aj počas blížiacich sa vianočných sviatkov sa budú bohoslužby pravoslávnych konať v Chráme sv. Nikolaja v Bratislave. Nový Chrám sv. Rastislava v mestskej časti Ružinov (na Tomášikovej ulici) nie je totiž ešte dokončený, konštatoval Haverčák. Z vonku je chrám hotový, treba ale dohotoviť jeho interiér. Nový Chrám sv. Rastislava by mohol byť hotový v roku 2013, dodal. Chrám sv. Rastislava je vystavaný v byzantskom štýle s modernými architektonickými prvkami.

V gréckokatolíckej cirkvi byzantského obradu sa 40-dňový pôst pred Vianocami, nazývaný aj Filipovka, začal už 15. novembra.

Veriaci rímskokatolíckej, evanjelickej a iných kresťanských cirkví budú sláviť začiatok adventu - štvortýždňovej duchovnej prípravy na Vianoce - na prvú adventnú nedeľu 2. decembra.

Zdroj: TASR


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok