Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. mar. 2021Alan
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Eva zbožňuje aj starú krakovskú židovskú štvrť Kazimierz, kam rada chodí.
Eva zbožňuje aj starú krakovskú židovskú štvrť Kazimierz, kam rada chodí.
20.10.2020 15:37 Zaujímavosti
Pre magický jazyk prelieza aj ploty
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.10.2020 15:37 Zaujímavosti

Pre magický jazyk prelieza aj plotyDolnokubínčanka Eva Removčíková je milovníčkou židovskej kultúry. Za svojou vášňou prekračuje aj hranice možností.


Obdivuje špeciálne cintoríny, na ktoré sa bežne v tomto období chodí vo zvýšenej miere. Aspoň teda v kresťanskom svete. No ona navštevuje aj tie, ktoré sú práve zatvorené.

 

 

Ploty

Keďže práve židovské cintoríny boli, žiaľ, predmetom vyčíňania mnohých vandalov, tak židovská náboženská obec sa chráni a zamyká ich. Keďže Eva však nepricjádza robiť nič zlé, len meditovať, modliť sa židovské modlitby a čítať zaujímavé náhrobné kamene, prelezie aj cez plot.

 

Odhodlaní

Je veľmi hrdá na židovskú kultúru a je rada, že ju môže vo voľnom čase študovať. Židov zbožňuje aj vďaka príkladu odhodlania prežiť, ale aj za ich snahu „nájsť riešenie a východisko aj v zdanlivo beznádejnej situácii, ako aj obdivuhodnou súdržnosťou, vďaka čomu vlastne táto kultúra prežila aj napriek toľkému prenasledovaniu a potláčaniu počas celej svojej histórie“.

 

 

Obohatenie

Dodáva, že kultúra Židov už obohatila aj nás všetkých. „Veď predsa zo židovského prostredia pochádza veľa významných osobností, ktoré sa zapísali do histórie ľudstva.“

 

Zbožňuje jazyk

Removčíková má vo veľkej úcte aj hebrejčinu. „Pamätám si, že keď som prvýkrát videla znaky hebrejskej abecedy, nemohla som od nich odtrhnúť oči – zdali sa mi neskutočne krásne,“ vysvetlila.

 

 

Magické spojenie

Zdôraznila, že medzi hláskami, slovami, výrazmi je v tomto jazyku špeciálny vzťah. „Je to ako stavebnica, ktorej jednotlivé diely do seba dokonale zapadajú,“ dodala Removčíková, ktorá pre záľubu potreby byť prítomná na židovskom cintoríne, neraz prelieza aj ploty.

 

Pohľad na život

Precestovala už desiatky židovských cintorínov nielen na Slovensku, ale napríklad aj v Poľsku, kde niekoľko rokov pôsobí, keďže vyštudovala poľský jazyk. Zbožňuje najmä tie staršie cintoríny, ktoré pôsobia vizuálne nádherne. „Po návštevách mnohých z nich sa výrazne zmenil môj pohľad na smrť – a s ňou aj na život,“ uzavrela.reklama


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash / Michal AlbertNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok