Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. aug. 2020Ľubomír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
07.08.2017 15:12 Domov
Pre nezáujem sa z väzníc do domáceho väzenia dostalo za jeden a pol roka iba šesť väzňov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.08.2017 15:12 Domov

Pre nezáujem sa z väzníc do domáceho väzenia dostalo za jeden a pol roka iba šesť väzňovBRATISLAVA – Už jeden a pol roka môžu odsúdení okrem podmienečného prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody žiadať aj o vykonanie zvyšku trestu v domácom väzení. Nový inštitút sa zatiaľ výraznejšie neujal. Využilo ho len šesť odsúdených. Vyplýva to z údajov, ktoré má k dispozícii ministerstvo spravodlivosti, podľa ktorého je za tým aj nezáujem odsúdených.


Inštitút premeny trestu odňatia slobody na domáce väzenie sa do praxe dostal od začiatku roka 2016 spolu s ostrou prevádzkou Elektronického systému monitoringu osôb (ESMO). Mal byť jednou z možností na využitie elektronických náramkov, ktoré nakúpil štát.

 

Podľa údajov od probačných a mediačných úradníkov bolo od 1. januára 2016 na účely premeny trestu nariadených 43 predbežných šetrení, informoval hovorca ministerstva Peter Bubla. V rámci nich sa podľa neho skúmalo, či je možné trest domáceho väzenia vykonať vrátane technických podmienok obydlia a osobných podmienok odsúdeného.

 

"Z toho množstva bolo nariadených šesť premien trestu odňatia slobody na trest domáceho väzenia," priblížil Bubla. Príčinou toho, že nedôjde k premene trestu odňatia slobody na trest domáceho väzenia môžu byť podľa ministerstva reálne podmienky spôsobu života, aký dotknutí odsúdení vedú, a z toho vyplývajúce nesplnenie materiálno-technických podmienok na výkon trestu domáceho väzenia.

 

"Je však za tým aj nezáujem samotných odsúdených o takúto premenu alebo nesúhlas ich príbuzných, resp. osôb, ktoré s nimi žijú v spoločnej domácnosti s prítomnosťou odsúdeného v domácnosti," doplnil Bubla.

 

V praxi sa zatiaľ výraznejšie nepresadil ani systém ESMO za viac ako 27 miliónov eur. V prvej polovici tohto roka súdy uložili trest domáceho väzenia iba deviatim osobám. Monitorovaných bolo v tomto období celkom 23 osôb a systém bol nasadený v desiatich prípadoch na monitorovanie povinnosti zotrvať v povinnej zóne a po jednom prípade pri kontrole dodržania zákazu priblíženia k osobe, pri zákaze vzďaľovať sa z miesta trvalého pobytu a pri zákaze vstupu do zóny.

 

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) dúfa, že projekt jej predchodcu Tomáša Boreca (nominant Smeru-SD) sa postupne podarí využiť. "Pevne verím, že po tom, čo budeme intenzívne pracovať aj s probačnými a mediačnými úradníkmi aj so sudcami, dokážeme postupne využívať elektronický monitoring intenzívnejšie. Ono to môže byť, samozrejme, veľmi zmyslupné," uviedla začiatkom júla.

 

O premene zvyšku trestu odňatia slobody na trest domáceho väzenia sa rozhoduje na návrh, ktorý je oprávnený podať riaditeľ ústavu na výkon trestu odňatia slobody, v ktorom odsúdený vykonáva trest. Tým sa má zamedziť zjavne neopodstatneným návrhom. O samotnej premene rozhoduje súd. Podobne ako v prípade podmienečného prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody sa sudca rozhoduje na základe výsluchu odsúdeného.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  Pixabay.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok