Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. júl. 2022Berta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Poslanec NR SR za SaS Ľubomír Galko
Poslanec NR SR za SaS Ľubomír Galko
18.12.2013 17:31 Domov
Pre políciu budú môcť naďalej robiť ľudia z podsvetia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.12.2013 17:31 Domov

Pre políciu budú môcť naďalej robiť ľudia z podsvetiaBRATISLAVA - Parlament dnes neschválil novelu zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru poslancov Galka a Vašečku


Pre políciu budú môcť naďalej robiť ľudia z podsvetia. Parlament dnes neschválil novelu zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, v ktorej poslanci Ľubomír Galko (SaS) a Richard Vašečka (OĽaNO) navrhovali vypustiť zo zákona oprávnenie ministra vnútra prijímať do Policajného zboru osoby, ktoré boli v minulosti trestané, sú nespoľahlivé alebo duševne nespôsobilé. Opoziční zákonodarcovia tak chceli prinavrátiť dôveru v Policajný zbor ako inštitúciu, ktorej povinnosťou je zabezpečovanie verejného poriadku a boj proti kriminalite.
Prijímať do služobného pomeru na plnenie úloh na úseku kriminálneho spravodajstva nielen osoby nespoľahlivé a duševne nespôsobilé, ale aj osoby s kriminálnou minulosťou, umožnila novela zákona o štátnej službe príslušníkov PZ prijatá 23. októbra 2007, vysvetlil Galko. "Pôsobením týchto osôb v Policajnom zbore sa celkom prirodzene stiera hranica medzi políciou a podsvetím a vznikajú pochybnosti, či v konkrétnom prípade ide o prienik polície do štruktúr organizovaného zločinu alebo naopak," argumentujú predkladatelia novely. Opoziční poslanci nespochybňujú opodstatnenosť ministerskej výnimky, pokiaľ ide o podmienku vzdelania, zdravotnej a telesnej spôsobilosti alebo trvalého pobytu na území SR a možnosť udelenia výnimky z týchto podmienok v zákone ponechávajú. "Avšak súčasný stav, keď minister vnútra môže prijať do služobného pomeru osoby, ktoré nie sú bezúhonné, spoľahlivé, ba dokonca ani duševne spôsobilé na výkon činnosti policajta, považujú predkladatelia za neakceptovateľný. 

Získavanie informácií z kriminálneho prostredia možno dosiahnuť aj bez toho, aby pochybné osoby vstupovali do Policajného zboru; na získavanie informácií možno využiť tzv. osoby konajúce v prospech Policajného zboru," uzatvárajú Galko a Vašečka. 
Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka platí jediné pravidlo - na úspešný boj s organizovanými skupinami treba niekoho, kto je schopný sa do nich infiltrovať a v spolupráci s políciou ich tak vie rozkladať. Je ťažké nájsť človeka, ktorý sa dokáže do mafiánskych štruktúr dostať a nemať pri tom záznam v registri trestov. Kto takýto postup spochybňuje, stojí na strane mafie, vyhlásil minister. Kaliňák tiež dodal, že takéto osoby nie sú policajti, nemajú právo používať ich oprávnenia a nemajú k dispozícii nič, čím by mohli policajtov nahradiť. Polícii sú k dispozícii ako legalizanti. Galko podľa Kaliňáka absolútne nerozumie a netuší, ako funguje polícia. Spolupráca s ľuďmi so záznamom je podľa jeho slov bežný štandard.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok