Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. dec. 2020Bibiána
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tradičný karneval už do zoznamu kultúrneho dedičstva nepatrí.
Tradičný karneval už do zoznamu kultúrneho dedičstva nepatrí.
13.12.2019 20:23 Zaujímavosti
Pre prvky neznášanlivosti bol tento karneval zo zoznamu UNESCO vyradený
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.12.2019 20:23 Zaujímavosti

Pre prvky neznášanlivosti bol tento karneval zo zoznamu UNESCO vyradenýBOGOTA - Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v dnešných hodinách zo svojho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva vyradila karneval, ktorý sa každoročne koná v belgickom meste Aalst.


UNESCO rozhodnutie oznámilo vo vyhlásení v rámci svojho zasadnutia v kolumbijskej Bogote. Vo vyhlásení sa píše, že "UNESCO zostáva verné svojim princípom rovnosti, dôstojnosti a vzájomného rešpektu medzi národmi a odsudzuje všetky formy rasizmu, antisemitizmu či xenofóbie".

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aalst Carnaval 2019 #Aalst #carnaval #oiljst #belgium #aalstcarnaval #aalstcarnaval2019

Príspevok, ktorý zdieľa Samson Tribe (@samson_tribe),

 

Karneval vo flámskom Aalste figuroval na zozname UNESCO od roku 2010. Podujatie sa tradične koná na záver fašiangov pred Popolcovou stredou, ktorou sa začína pôstne obdobie pred Veľkou nocou. Je jedným z najslávnejších európskych karnevalov a oslavou nespútaného humoru a satiry bez obmedzení: politici, duchovní, bohatí a verejne známi ľudia sú na ňom neúprosne zosmiešňovaní.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#aalstcarneval

Príspevok, ktorý zdieľa Tamás Simonyi (@chimiechimie),

 

Približne 40-tisícovú belgickú židovskú komunitu však tento rok obzvlášť pobúril alegorický voz s maskami karikujúcimi ortodoxných židov so zahnutými nosmi, ktorí sa viezli sediac na vreciach s peniazmi a "zlatom", čo vyvolalo silnú kontroverziu a kritiku.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aalst Carnaval 2019 #Aalst #carnaval #oiljst #belgium #aalstcarnaval #aalstcarnaval2019

Príspevok, ktorý zdieľa Samson Tribe (@samson_tribe),

 

Túto inštaláciu kritizovali mnohé židovské organizácie. Podľa Európskej únie alegorický voz pripomenul 30. roky 20. storočia a nástup fašizmu. UNESCO označilo záležitosť za "očividne antisemitskú" a v decembri plánovalo zvážiť vyradenie karnevalu zo svojho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva.

 

 

Starosta Aalstu Christoph D'Haese, zvolený za nacionalistickú a separatistickú Novú flámsku alianciu (N-VA), sa v očakávaní rozhodnutia UNESCO už minulú nedeľu miesta na zozname zriekol. "Obyvatelia Aalstu sa stali terčom groteskných obvinení," povedal vo vyhlásení zaslanom belgickej televízii Oost. "Nie sme antisemitskí ani rasistickí. Všetci, ktorí s tým (takými tvrdeniami) súhlasia, konajú so zlým úmyslom. Aalst vždy bude hlavným mestom smiechu a satiry," dodal.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#aalstcarnaval2019 #possensje #degroepvantstad

Príspevok, ktorý zdieľa Annelies Wy (@wyannelies),

 

Predseda Európskej židovskej asociácie (EJA) rabín Menachem Margolin starostu i vedenie mesta za takéto vyhlásenia skritizoval.

"Napriek rozsiahlej kritike, napriek jasnému grotesknému antisemitskému obrazu, napriek príležitosti prinajmenšom uznať napáchané zlo a ujmu, starosta vytrvalo vzdoruje a zosmiešňuje," uviedol rabín.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, Instagram, YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok