Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava -1°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
27.02.2014 14:13 Domov
Pre spoplatnenie parkovísk pred UNB padli ďalšie trestné oznámenia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.02.2014 14:13 Domov

Pre spoplatnenie parkovísk pred UNB padli ďalšie trestné oznámeniaBRATISLAVA - V prípade spoplatnenia parkovísk pred budovami bratislavskej Univerzitnej nemocnice (UNB) padli ďalšie dve trestné oznámenia.


Tie na neznámeho páchateľa podali lekárski odborári, ktorí majú pochybnosti o priebehu tendra na prevádzkovateľa parkovísk. Majú preto podozrenie zo spáchania trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, ako aj trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.
      

Odborári poukazujú, že v rámci tendra existovali dve trojčlenné komisie, ktoré mali otvárať súťažné ponuky, pričom menovaná bola iba jedna. Na otváraní obálok sa však mala zúčastniť iná komisia, o ktorej menovaní vraj chýbajú dôkazy. "Sme presvedčení, že treba preveriť postup, v ktorom existujú dve komisie, z toho k jednej nie je žiadne menovanie, o ktoré sme žiadali na základe infozákona," povedal dnes predseda odborárov pri ružinovskej nemocnici Miroslav Mendel.
      

Lekárski odborári okrem toho zastávajú názor, že koncesnú zmluvu možno zrušiť. Namietajú, že viacero z deklarovaných 47 právnych úkonov, ktorými sa nemocnica usilovala dospieť k vypovedaniu zmluvy, bolo iba formálnych. Vedeniu napríklad vyčítajú, že sa pre inštalovanie rámp neobrátilo s podnetom na stavebný úrad či dopravný inšpektorát.
      

"Lekárske odborové združenie vyzýva vedenie UNB, aby prestalo predstierať aktivitu a začalo konať tak, aby odstúpilo od zmluvy. Podľa nášho názoru je to možné, pretože koncesionár postavil čiernu stavbu bez stavebného povolenia, bez súhlasu vlastníka pozemku a na takejto čiernej stavbe a "plnení" koncesnej zmluvy nemôže mať predsa UNB záujem," skonštatoval Mendel.
      

Univerzitná nemocnica Bratislava obvineniam podľa svojej hovorkyne Petry Stano Maťašovskej nerozumie. "UNB sa nemohla obrátiť na stavebný úrad a dopravný inšpektorát, lebo nebola účastníkmi konania. Jediné aktívne legitimované orgány boli v tom čase Úrad pre verejné obstarávanie a okresná prokuratúra. Z ich záverov vyplýva, že zmluva je platná a UNB je povinná ju plniť. Celý spis skúmali aj orgány činné v trestnom konaní," reagovala. Poukázala, že s výberom komisie nemá súčasné vedenie nič spoločné, keďže zmluvu uzavrel bývalý riaditeľ UNB Miroslav Bucha.
      

UNB tvrdí, že stále nedisponuje právne relevantným argumentom, pre ktorý by bolo možné zmluvu z minulosti bez hrozby sankcií presahujúcich milión eur vypovedať alebo neplniť. "Súčasné vedenie UNB koná v tejto veci už takmer dva roky. Pri hľadaní riešení komunikuje s Magistrátom hlavného mesta a spolupracuje so stavebným úradom. Pre dedičstvo z minulosti sme naďalej v patovej situácii. UNB sa zatiaľ podarilo s koncesionárom nad rámec zmluvy dohodnúť aspoň bezplatné parkovanie pre darcov krvi počas odberu, pre pacientov podstupujúcich dialýzu a sestry v nočných službách," doplnila.
      

Zmluvu v hodnote vyše 950.000 eur na prenájom 460 parkovacích miest pred oboma nemocnicami uzavrela UNB za bývalého vedenia so spoločnosťou Zipp – S na desať rokov. Tá ich mala zrekonštruovať a parkovanie spoplatniť. Nemocnica tento krok obhajovala tým, že nemala na rekonštrukciu vlastné zdroje.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok