Do pôdy sa v súčasnosti dávajú rôzne pesticídy. Úroda je dôležitá z hľadiska kvantity a nie kvality. „Pred asi 30 rokmi bolo Slovensko v potravinách úplne sebestačné. Táto naša potravinová sebestačnosť v súčasnosti je len, bohužiaľ, približne na 37 %,“ skonštatovala Szabóová pre TASR.

Tvrdí, že počas jednej generácie sa Slovensko dostalo do takej situácie, že väčšinu potravín, ako napríklad mäso, zeleninu a ovocie, dováža. „Najväčším mojím sklamaním je, že dokonca aj jablká a hrušky, ktoré patria medzi klasické slovenské ovocie,“ podotkla klimatologička. Doplnila, že časť potravín, predovšetkým obilie, vyvážame.
Prečítajte si tiež: Na Slovensku vznikne nová prírodná rezervácia
V doprave vidí ako dobrý nápad zdieľanie áut. Tým sa poskytne ľuďom rýchly prístup k autu za rozumnú cenu a zároveň sa odľahčí doprava vo veľkých mestách. Slovensko podľa nej v posledných rokoch zaznamenalo nárast predaja elektromobilov. „Elektromobilita je tiež dobrá vec, ale len iba do určitej miery. Lepším riešením je čo najmenej používať auto,“ zhodnotila. Za dobrý prístup považuje budovanie cyklotrás, vybudovať by sa mohli železničné trasy.

V prípade lesov poukazuje, že záchrana nášho prírodného bohatstva je obrovskou zodpovednosťou. Lesy dávajú domov mnohým vzácnym druhom rastlín a živočíchov. „Ak tie zvieratá nebudú mať svoje vlastné životné prostredie, budú sa musieť posúvať na lokality, kde žijú už ľudia, čo si nemyslím, že bude celkom bezproblémové,“ hovorí.
Klimatologička tiež poukazuje, že vegetačné pásma sa posúvajú na sever. V horských oblastiach sa znižuje zastúpenia smreka a zvyšuje sa zastúpenie napríklad javora a buka. V oblasti stredohorských lesov pomaly miznú ihličnaté dreviny a namiesto nich budú mať zastúpenie dub, javor a jaseň, myslí si Szabóová.
Možno vás zaujme: Lesy SR vykážu za vlaňajšok zisk v hodnote 14 miliónov eur
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.