Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. mar. 2021Tomáš
BratislavaBratislava -2°
Biblia
TV program
Moje Netky
Firmy prichádzajú o peniaze kvôli chybám vo fakturácii
Firmy prichádzajú o peniaze kvôli chybám vo fakturácii
16.01.2018 08:30 Ekonomika
Prečo prichádzajú slovenské firmy o peniaze? Jedným z dôvodov je chybná fakturácia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.01.2018 08:30 Ekonomika

Prečo prichádzajú slovenské firmy o peniaze? Jedným z dôvodov je chybná fakturáciaBRATISLAVA - Množstvo majiteľov európskych firiem vrátane slovenských priznáva, že ich fakturačné procesy nefungujú tak dobre, ako by mali. Kvôli týmto nedostatkom prichádzajú o svoje príjmy a majú výpadky vo svojom cash-flow, ukázala štúdia „European Payment Practices“ 2017.


Až 22 % slovenských firiem považuje formálne chyby vo fakturácii za jeden z dôvodov zlej platobnej disciplíny ich firemných zákazníkov. Medzi nich patrí napríklad to, že faktúra bola vystavená príliš neskoro, resp. bola uvedená nesprávna adresa alebo došlo k nedodržaniu formálnych náležitostí. Aj v dôsledku toho až 23% zákazníkov na Slovensku platí za tovary a služby s omeškaním, nevymožiteľné sú 4 % pohľadávok.

 

Nedostatok vhodných postupov pri výbere platieb je najčastejším problémom vo východnej Európe. V segmente B2C sú to najmä podniky v Grécku (15%), tiež v Maďarsku a na Slovensku (pre každú krajinu 14 %), ktoré bojujú s touto skutočnosťou. V segmente B2B sú to spoločnosti v Grécku, na Slovensku a v Rusku (zhodne po 9 %), ktoré skončili na spodku rebríčka.

 

Celkovo za Európu možno konštatovať, že 8 % dopytovaných spoločností nemá štandardizované riadenie pohľadávok.

 

„Každá firma, ktorá chce zostať po ekonomickej stránke zdravá, sa musí skôr či neskôr zaoberať manažmentom pohľadávok. Na zabezpečenie hladkých procesov v celom hodnotovom reťazci firmy a v prospech zákazníka je potrebných množstvo špeciálnych odborných poznatkov a kvalifikovaných pracovníkov. V tomto kontexte je vždy cieľom zaistiť, aby zákazník pohotovo zaplatil," uvádza Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, venujúcej sa komplexnému manažmentu pohľadávok.

 

Dôležitým nástrojom na dosiahnutie plynulého cash-flow je teda spolupráca s inkasnými spoločnosťami, ktoré sa na profesionálnej báze venujú manažmentu pohľadávok. V minulom roku tieto služby zabezpečili, že firmy v celej Európe získali späť 8 % svojho obratu. Na Slovensku sa prostredníctvom inkasa pohľadávok vracia firmám v priemere 6 % obratu ročne.

 

Reprezentatívna EOS štúdia „European Payment Practices“ 2017 sa uskutočnila už desiatykrát. Na jar minulého roku nezávislý inštitút pre prieskum trhu Kantar TNS oslovil 3200 odborníkov zo 16 európskych krajín, z toho 200 spoločností zo Slovenska.

 reklama


Zdroj: netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok