Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. dec. 2020Edmund
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
31.01.2019 10:16 Zaujímavosti
Pred 100 rokmi vznikol Československý Červený kríž
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.01.2019 10:16 Zaujímavosti

Pred 100 rokmi vznikol Československý Červený krížPRAHA - Od založenia Československého Červeného kríža (ČSČK), priameho predchodcu súčasného Českého Červeného kríža (ČČK), uplynie 6. februára 100 rokov. V tento deň v roku 1919 vyslovil prezident Československej republiky (ČSR) Tomáš Garrigue Masaryk súhlas so založením národnej spoločnosti Červeného kríža v novej republike a zároveň do funkcie predsedníčky ČSČK vymenoval svoju dcéru Alicu Masarykovú.


Bolo to presne 1. februára 1919, keď sa v Obecnom dome v Prahe zišli na prípravnej schôdzke sociálni pracovníci, ktorí na nej zvolili užší výbor a vyslali delegáciu k prezidentovi T.G. Masarykovi so žiadosťou o vyslovenie súhlasu so vznikom novej organizácie a s vymenovaním Alice Masarykovej do funkcie predsedníčky ČSČK.

 

 Alica Masaryková, prvá predsedníčka ČSČK

Instagram/slovak_red_cross

 

Prezident ČSR svojím podpisom zo 6. februára 1919 danej žiadosti vyhovel. Tento dátum sa považuje za oficiálne založenie ČSČK. Stanovy ČSČK schválilo Ministerstvo vnútra ČSR 23. júna 1919. Na žiadosť ČSČK ešte v roku 1919 pristúpila ČSR k Ženevskej a Haagskej konvencii. Medzinárodný výbor Červeného kríža v Ženeve uznal ČSČK 1. decembra 1919. Dňa 11. januára 1920 bol ČSČK prijatý za člena Ligy spoločností Červeného kríža. 

 

 

Súčasný ČČK so sídlom v Prahe je humanitárna spoločnosť s pôsobnosťou na celom území ČR. Existuje zo zákona, je štátom uznanou národnou spoločnosťou Červeného kríža v zmysle medzinárodného práva; z vnútroštátneho práva ide o spolok. Prvé stopy o činnosti Červeného kríža na území dnešného Slovenska sa viažu s rokom 1881, keď tam vyvíjal úsilie Uhorský Červený kríž. Jedným z najstarších a najaktívnejších bol Spolok Červeného kríža v Banskej Štiavnici.

 

V roku 1879 bola založená Uhorská spoločnosť Červeného kríža a na našom území postupne vznikali jej pobočky v Banskej Štiavnici, Nitre, Bratislave a Košiciach.

Instagram/slovak_red_cross

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok