Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2020Barbora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Andrej Sládkovič
Andrej Sládkovič
30.03.2020 21:22 Osobnosti
Pred 200 rokmi sa narodil jeden z najznámejších Slovákov histórie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.03.2020 21:22 Osobnosti

Pred 200 rokmi sa narodil jeden z najznámejších Slovákov histórieMaticu slovenskú (MS) založili 4. augusta 1863 najvýznamnejšie slovenské osobnosti 19. storočia. Jedným zo štúrovcov, ktorý aktívne prispel k tomuto míľniku slovenských dejín, bol Andrej Sládkovič. Ustanovizeň si ho pripomína ako svojho zakladajúceho člena a matičiara pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia.


Prerušené kultúrne podujatie 

"Je mi osobne veľmi ľúto, že pre prísne opatrenia z dôvodu šírenia koronavírusu si nemôžeme včas uctiť Andreja Sládkoviča na plánovanom kultúrnom podujatí v Hrochoti. Samozrejme, ochrana zdravia ľudí je teraz najdôležitejšia, preto sa podujatie uskutoční v náhradnom termíne," uviedol predseda MS Marián Gešper.

 

 

Slovákmi vďaka Sládkovičovi

Pripomenul, že najstaršia národná ustanovizeň Slovákov mohla vzniknúť aj vďaka Sládkovičovi. V roku 1861 sa podieľal na prijatí a formulácii textu Memoranda národa slovenského, ktoré obsahovalo požiadavku na založenie MS: "Osobne sa zúčastnil na ustanovujúcom valnom zhromaždení Matice slovenskej v Turčianskom Sv. Martine 4. augusta 1863 a stal sa jej zakladajúcim členom i členom matičného výboru."

 

 

Pocta po predčasnej smrti 

Sládkovič sa podieľal na tvorbe Literárneho odboru MS a bol posudzovateľom matičných literárnych súbehov. Pracoval na rozsiahlych dokumentoch Denník a Zápisnica Slovenského národného zhromaždenia. Po predčasnej smrti Andreja Sládkoviča sa v apríli 1872 uskutočnila v sídle MS slávnostná panychída a fakľový sprievod na jeho pamiatku.

 

 

Vydané po jeho smrti 

Svojmu velikánovi sa MS odvďačila aj po jeho smrti. Výrazne sa zaslúžila o popularizáciu jeho diela. "V roku 1939 v matičnom vydavateľstve vyšli Sládkovičove Zobrané básne a v roku 1970 monografia o Sládkovičovej Maríne pod názvom Diamant v hrude," priblížil Gešper s tým, že v roku 1972 ustanovizeň vydala aj druhé zrevidované vydanie základnej monografie Andrej Sládkovič s podtitulom Život a dielo.

 

 

Dokument o velikánovi

Inštitúcia sa v najbližšom období odvďačí básnikovi opäť, a to krátkym historickým dokumentom o jeho živote, diele a matičnej práci, ktorý bude slúžiť aj ako moderná vzdelávacia pomôcka pre školy.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, Instagram, Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok