Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2022Vavrinec
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Sneh a nízke teploty môžu byť pre auto nepríjemne. Nesťažujme mu to ešte aj my svojim zanedbávaním.
Sneh a nízke teploty môžu byť pre auto nepríjemne. Nesťažujme mu to ešte aj my svojim zanedbávaním.
07.11.2019 22:38 Relax
Pred zimou netreba zabúdať na kontrolu auta
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.11.2019 22:38 Relax

Pred zimou netreba zabúdať na kontrolu autaBRATISLAVA – Na jeseň vyžadujú autá zvláštnu starostlivosť. Kto ju zanedbá, tomu sa môže prichádzajúca zimná sezóna pekne predražiť. Nasledujúcich 6 odporúčaní mechanikov zo siete autoservisov ProfiAuto Service pomôže vodičom s prípravou auta na zimu.


1. Výmena pneumatík

Mnoho vodičov to ani nevie, no zimné pneumatiky sú mäkšie ako tie, ktoré používame v lete. Vďaka tomu lepšie priľnú k asfaltu dokonca aj predtým, než prvý raz nasneží. Ideálny čas na výmenu pneumatík je preto vtedy, keď teplota vzduchu klesne pod 7 °C. Zimné pneumatiky by mal mať hĺbku vzorky minimálne 4 mm.

 

 

2. Kontrola batérie

Pred príchodom zimy by si mali vodiči nechať skontrolovať batériu a nabíjací systém. Ak majú potrebné vybavenie a cítia sa dostatočne zruční, tak môžu túto kontrolu urobiť sami. Ak sa na to necítia, je vhodné navštíviť autoservis, kde im všetko skontrolujú. Ak nič nepodcenia, nebudú musieť vymieňať batériu napríklad pri hustom snežení a -10 °C.

 


3. Kvapalina do ostrekovačov

Väčšina vodičov kvapalinu vymení, ale nestihne to včas. S výmenou kvapaliny do ostrekovačov by mali začať už na jeseň. Ak v nádrži zostala nejaká letná kvapalina, je najlepšie pridať do nej koncentrát a potom nádrž doplniť len dobrou zimnou kvapalinou. Nemali by zabudnúť niekoľkokrát použiť sprinkler na prepláchnutie potrubí a trysiek vlažnou tekutinou.

 


4. Ošetrenie auta

Príprava na zimu by tiež mala zahŕňať technické ošetrenie auta, a to vrátane údržby tesnení. Vďaka tomu sa zabráni zamrznutiu dverí a okien. Na tento účel je vhodné použiť silikónový tuk, ktorý na rozdiel od tuku na minerálnej báze nemôže rozpustiť tesnenie. Je tiež nutné skontrolovať priechodnosť odvodňovacích kanálov. Počas jesene sa mohli upchať lístím. Voda vo vnútri auta spôsobí zahmlenie skiel, zvlášť pri nízkej teplote. Z týchto dôvodov odporúčame tiež vymeniť kabínový filter. Filter upchatý prachom po letnej sezóne obmedzuje ventiláciu interiéru, ktorá je veľmi dôležitá v jesennom a zimnom počasí.

 


5. Kontrola motorového oleja

Ak vodič svoje auto zverí do rúk odborníka, mal by požadovať i kontrolu motorového oleja. Odborníci v servise iste odporučia ten najvhodnejší. Olej nie je potrebné vymieňať len kvôli zime, ak hladina oleja čiastočne klesla, je dobré zamyslieť sa nad tým, či vodič používa olej so správnou viskozitou. Hustota oleja totiž závisí na teplote. "Najlepšie zimné oleje sú 0W-xxx. Ďalším variantom sú oleje 5W-xx, ale i 10W-xx je možné považovať za dobrú voľbu," uvádza Lukáš Czauderna z ProfiAuto Service.

 


6. Pozor pri kúrení!

Mnoho vodičov zapne motor na voľnobeh a pustí kúrenie. Tu však nastáva problém. Ide o porušenie predpisov, za ktoré môže vodič dostať pokutu až 30 eur. V zákone je totiž napísané, že vodič nesmie obťažovať ostatných účastníkov premávky zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode. Ak sa i napriek tomu rozhodnete zapnúť motor na voľnobeh a zapnete kúrenie, majte na pamäti, že tak motor ničíte. Kvôli nízkym otáčkam sa totiž zahrieva pomaly, čo má za následok vyššie opotrebenie súčiastok. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky LČ, PROFI AUTO

Foto:  Pixabay, PROFI AUTO, Pexels,Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok