Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Brexit
21. jan. 2021Vincent
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Brexit. Otvorte časovú os udalostí.
Britský premiér Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson
05.09.2019 06:54 Zahraničie
Predčasné voľby v Británii nebudú, z EÚ však bez dohody odísť nemôžu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.09.2019 06:54 Zahraničie

Predčasné voľby v Británii nebudú, z EÚ však bez dohody odísť nemôžuLONDÝN - Britský premiér Boris Johnson nezískal v parlamente dostatočnú podporu na vyhlásenie predčasných volieb, na druhej strane však prešiel návrh zákona, ktorý zabráni odchodu Británie z EÚ bez dohody. Situácia je teda čoraz zamotanejšia.


Predčasné voľby sa mali konať 15. októbra. Tento návrh podporilo 298 poslancov a 56 bolo proti. Johnson však potreboval podporu 434 zákonodarcov, dvoch tretín 650 člennej dolnej komory parlamentu, no veľa poslancov sa zdržalo hlasovania.

 Návrh na predčasné voľby predložil Johnson po tom, čo v dolnej komore prešiel návrh zákona, ktorý zakazuje odchod Veľkej Británie z Európskej únie bez dohody. Poslanci návrh zákona, ktorý by premiéra donútil požiadať o ďalší odklad brexitu, ak sa do 19. októbra nepodarí dosiahnuť novú dohodu s úniou, podporili v pomere 327 za a 299 proti. Johnson trval na tom, že Británia musí úniu opustiť v aktuálne dohodnutom termíne, ktorým je 31. október, s dohodou alebo bez nej. Prijatý návrh musí ešte schváliť Snemovňa lordov.

Mnohí opoziční poslanci sa rozhodli zdržať hlasovania o predčasných voľbách, pretože sa chcú uistiť, že legislatíva, ktorá zabraňuje brexitu bez dohody, bude platiť, keď vypíšu nové voľby. Líder opozičných labouristov nazval Johnsonove úsilie vyhlásiť voľby ako "cynický krok". Poslanec Škótskej národnej strany Ian Blackford zase povedal, že s kolegami premiérovi neveria.

 

 

Vláda včera zároveň oznámila program udeľovania trojročných prisťahovaleckých víz, ktoré budú dostupné pre väčšinu európskych občanov, ak budú chcieť prísť do Británie po brexite bez dohody. Tento krok vlády je zameraný na upokojenie firiem, že budú stále môcť získavať pracovníkov, ak ich budú potrebovať.

 

Nová politika umožní prisťahovalcom a ich blízkym rodinným príslušníkom z Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) - ktorý tvoria štáty EÚ, Island, Lichtenštajnsko i Nórsko - a tiež zo Švajčiarska, aby požiadali o pobyt a prácu v Británii až na tri roky. Britské ministerstvo vnútra uviedlo, že toto opatrenie, ktoré bude trvať do konca roka 2020, signalizuje pre občanov z členských krajín EHP "koniec slobodného pohybu v jeho súčasnej podobe".

 

"Občania týchto štátov, ktorí sa prisťahujú do Spojeného kráľovstva v období od nášho odchodu z EÚ až do konca roka 2020, budú môcť získať dočasný štatút prisťahovalca trvajúci tri roky," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. "Toto dodá firmám istotu, že po brexite budú môcť získavať zamestnancov a aj si ich ponechať," vysvetlilo ministerstvo. Dodalo, že Európania budú môcť aj po brexite stále prichádzať do Británie na krátke návštevy, tento program víz nebudú musieť využiť. Ministerstvo tiež upozornilo, že na európskych občanov sa po brexite bude vzťahovať "prísnejšie kritérium kriminality", aby "tí, čo páchajú zločiny, sa do Británie nedostali alebo mohli byť deportovaní".

 

 

Žiadosti o nové trojročné pobyty, ktoré budú k dispozícii po odchode Británie z EÚ, budú "jednoduchým online procesom", ktorého súčasťou bude preverovanie totožnosti, bezpečnosti a kriminality, informovalo ministerstvo. Noví prichádzajúci európski občania, ktorí budú chcieť zostať v Británii aj po vypršaní dočasného štatútu prisťahovalca, budú musieť znova podať žiadosť, avšak už na základe nového prisťahovaleckého systému pre vysoko kvalifikovaných a talentovaných pracovníkov. Na tomto systéme, využívajúcom udeľovanie bodov, Johnsonova vláda pracuje.

 

"Zavádzanie prísnejších previerok a ukončovanie slobodného pohybu, ktorý v súčasnosti platí, nám umožní urobiť prvé, historické kroky smerujúce k znovuzískaniu kontroly nad našimi hranicami," povedala ministerka vnútra Priti Patelová. Občania EÚ, ktorí sa usadili v Británii ešte pred brexitom, môžu zostať v krajine na neurčito dlhý čas, a to na základe iného, už platného pobytového programu. Na základe tohto programu udelili štatút vyše miliónu ľudí, dodalo ministerstvo.reklama


Zdroj: SITA/TASR/netky IK

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok