Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. sep. 2020Zdenka
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Predseda NRSR Andrej Danko
Predseda NRSR Andrej Danko
14.10.2019 18:37 Domov
Predeseda NRSR vyjadril svoju opätovnú podporu pre Srbsko
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.10.2019 18:37 Domov

Predeseda NRSR vyjadril svoju opätovnú podporu pre SrbskoBELEHRAD - Predseda Národnej Rady SR Andrej Danko (SNS) sa pri príležitosti výročnom zasadnutí Medziparlamentnej únie v Belehrade stretol s predsedníčkou srbského parlamentu Majou Gojkovičovou. pričom apeloval na svojej podpore o vstup Srbska do Európskej únie.


Na stretnutí boli prítomní aj predseda Poslaneckej snemovne českého parlamentu Radek Vondráček a predseda rakúskej Národnej rady Wolfgang Sobotka. Danko informoval, že spolu s týmito predstaviteľmi pozval Gojkovičovú na stretnutie predsedov parlamentov v Slavkovskom formáte (Slovensko, Česko, Rakúsko - S3). Trojica tak urobila v kontexte iniciatívy, aby si "Európska únia oveľa viac všímala Balkán a štáty, ktoré si zaslúžia vstúpiť do EÚ".

 

 

Danko uviedol, že v prvej časti stretnutia svojej srbskej rezortnej kolegyni poďakoval za organizovanie zasadnutia Medziparlamentnej únie aj za možnosť vystúpiť vlani na pôde srbského parlamentu. "Verím, že tieto stretnutia pomôžu k väčšej kooperácii národných parlamentov aj k pomoci parlamentov štátov, ktoré sa chcú dostať do Európskej únie," povedal.

 

 

Danko tiež na stretnutí zopakoval, že Srbsko by malo byť jednou z prvých krajín, o ktoré sa Únia rozšíri. Vyjadril aj jasný postoj ku Kosovu. "Pre mňa to bolo veľmi inšpirujúce stretnutie v tej medzinárodnej kooperácii," dodal šéf parlamentu.

 

Vondráček pripomenul, že každá z krajín Slavkovského formátu má ku Kosovu iný prístup. "Slovensko to (nezávislosť Kosova) neuznalo, česká vláda to uznala za dosť rozporuplných okolností. Pán prezident (Miloš Zeman) nedávno povedal, že by sme ho zas mali 'oduznať', a Rakúsko je zase v inej pozícii," vysvetlil.

 

 

Dôležité je však podľa Vondráčka to, že všetci traja predstavitelia súhlasia s tým, aby sa Srbsko stalo súčasťou európskeho spoločenstva. Bez toho, aby sa v krajine situácia urovnala a došlo k nejakej dohode medzi Prištinou a Belehradom, sa však podľa neho dá len ťažko očakávať plnohodnotné členstvo Srbska v EÚ. Dodal, že k rokovaniam S3 chcú prizvať i Slovinsko.

 

 

Danko sa v Belehrade zúčastnil na výročnom zasadnutí Medziparlamentnej únie (IPU). Tá vznikla pred 130 rokmi, združuje národné parlamenty 179 štátov a ďalších 12 regionálnych parlamentných zhromaždení. Hlavnými témami 141. zasadnutia, ktoré potrvá do 17. októbra, sú posilnenie medzinárodného práva, parlamentné úlohy a mechanizmy a prínos regionálnej spolupráce.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, Pixabay, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok