Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. jan. 2021
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Členka predsedníctva KDH Caroline Lišková, predseda KDH Alojz Hlina a poslankyňa Európskeho parlamentu a členka KDH Miriam Lexmann.
Členka predsedníctva KDH Caroline Lišková, predseda KDH Alojz Hlina a poslankyňa Európskeho parlamentu a členka KDH Miriam Lexmann.
08.11.2019 17:29 Parlamentné voľby 2020
Prehľad politických strán: Kresťanskodemokratické hnutie (KDH)
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.11.2019 17:29 Parlamentné voľby 2020

Prehľad politických strán: Kresťanskodemokratické hnutie (KDH)BRATISLAVA - Už tradičnou stranou na slovenskej politickej scéne je Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Jeho začiatky sa datujú ešte do čias ČSFR, pretože vzniklo vo februári 1990.


V prvých slobodných voľbách v roku 1990 získalo hnutie 19,21 %, ale výsledok bol sklamaním, nakoľko KDH dlho viedlo v prieskumoch verejnej mienky. Následne sa KDH stalo súčasťou koalícií na federálnej aj národnej úrovni. V komunálnych voľbách v novembri 1990 získalo KDH najviac poslancov. Na začiatku roku 1991 malo KDH približne 50-tisíc členov, po rozdelení VPN sa stal Ján Čarnogurský v apríli 1991 predsedom slovenskej vlády. 

 

 

V januári 1993 KDH neúspešne navrhlo na prezidenta Antona Neuwirtha, počas celého roka pôsobilo v opozícii a organizovalo napríklad mítingy v bratislavskom PKO. Po voľbách do NR SR v septembri 1998 sa KDH (ako súčasť SDK) stalo súčasťou vládnej koalície Mikuláš Dzurinda sa stal predsedom vlády a predseda KDH J. Čarnogurský sa stal ministrom spravodlivosti. V roku 2000 si strana zvolila po dlhých rokoch nového predsedu, ktorým sa stal Pavol Hrušovský. 

 

 

V nasledujúcom období bola strana súčasťou vládnej koalície, až prišiel rok 2016. Predsedom strany bol Ján Figeľ a KDH sa po prvýkrát od svojho vzniku nedostalo do parlamentu. Figeľ krátko po voľbách na svoju funkciu abdikoval. V júni 2016 sa stal novým predsedom KDH Alojz Hlina, ktorý svoj post predsedu v marci 2018 aj obhájil.

 

 

V júli 2019 sa strana dohodla na predvolebnej spolupráci s Progresívnym Slovenskom a SPOLU-OD pred voľbami v roku 2020. Strany sa dohodli, že budú pracovať na spoločných témach a v rozdielnych oblastiach budú hľadať kompromisy. Dohoda obsahuje záväzok po voľbách vytvoriť spoločnú koalíciu, ak to bude možné.

 

 

Volebný program strany

 

Kresťanskodemo­kratické hnutie (KDH) odmieta zavádzať nové dane a presadzuje prorodinnú politiku aj formou podpory návrhu rodinného daňového priznania. Manželia, ktorí spoločne žijú v jednej domácnosti, by tak mohli podať daňové priznanie ako rodina.

 

 

Strana chce vrátiť Slovensku spravodlivosť, dôveryhodnosť súdnictva a prokuratúry, lebo si uvedomuje, že keď nebude dôvera v štáte, voči štátu a vymožiteľnosť práva, ovplyvňuje to negatívne všetky rezorty. 

 

 

V rámci prorodinnej politiky chce KDH aj oslobodenie dane z prevodu nehnuteľností mladých ľudí do 35 rokov, ktorí neplnia požiadavku piatich rokov registrácie trvalého pobytu.

 

 reklama


Zdroj: netky LČ

Foto:  SITA, TASR, Instagram, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok