Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. máj. 2020Viliam
BratislavaBratislava 13°
Biblia
TV program
Moje Netky
24.05.2012 07:25 Ekonomika
PREMIÉR: Od summitu som čakal viac, podpora rastu zostáva na nás
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.05.2012 07:25 Ekonomika

PREMIÉR: Od summitu som čakal viac, podpora rastu zostáva na násPREMIÉR Od summitu som čakal viac, podpora rastu zostáva na nás - Slovensko Diskusia európskych lídrov na stredajšom (23. 5.


Diskusia európskych lídrov na stredajšom (23.5.) neformálnom summite v Bruseli mala zväčša všeobecný charakter a podľa jej priebehu sa nedá očakávať, že by sa Európska únia (EÚ) v krátkom čase vedela dohodnúť na konkrétnych silných prorastových opatreniach.
      "Zo summitu vyplýva, že bude predovšetkým na členských štátoch, aké opatrenia budú prijímať. Odchádzam s presvedčením, že je predovšetkým na nás, čo doma na Slovensku urobíme, do akej miery sme schopní pripraviť projekty na podporu hospodárskeho rastu," uviedol po skončení rokovania slovenský premiér Robert Fico s tým, že od tejto diskusie očakával viac.
      Zhodné názory v rámci EÚ podľa neho existujú len na využívanie tzv. projektových dlhopisov pri financovaní veľkých investičných projektov a v otázke navýšenia kapacity Európskej investičnej banky (EIB). Podľa vlastných slov tiež oficiálne požiadal predstaviteľov Európskej komisie (EK) o väčšiu pružnosť pri rozhodovaní o realokácii eurofondov na podporu zamestnávania mladých.
      Pri sporných témach možného zavedenia eurobondov a spoločnej európskej dane z finančných transakcií boli podľa Fica medzi lídrami veľmi rozdielne názory. "Pravdepodobne ťažko na európskej úrovni dosiahneme dohodu, pokiaľ ide o daň z finančných transakcií a európske dlhopisy," pripustil.
      Názory na eurobondy sú medzi lídrami naďalej výrazne rozdielne. "Niektorí tvrdia, že by v praxi znamenali zníženie finančnej disciplíny štátov, iní zase hovoria, že ak je eurozóna nejaký celok, tak by mala aj spoločne postupovať," priblížil slovenský premiér. Vláda SR si podľa neho naďalej vie predstaviť európske dlhopisy ako nástroj na riešenie dlhovej krízy v eurozóne.
      Len nedávno dohodnutá fiškálna zmluva sa podľa Fica už nebude otvárať, nový francúzsky prezident Francois Hollande na summite iba konštatoval, že má záujem aj o dodatočný Pakt rastu. "Padla akákoľvek myšlienka, nikto ju ani neotvoril, o predĺžení konsolidácie verejných financií. Všetci sa jednoznačne prihlásili ku konsolidácii v stanovenom termíne," zdôraznil.
      Spustenie nástupcu dočasného eurovalu, Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS), sa naďalej očakáva od 1. júla tohto roka. V tejto súvislosti však musí Slovensko schváliť špeciálny zákon, ktorý je dôležitý na aplikáciu tohto mechanizmu v praxi. "Pravdepodobne budeme musieť pristúpiť k skrátenému legislatívnemu konaniu, pretože inak by bol zákon prijatý až v septembri, čo by mohlo spôsobiť ťažkosti," avizoval Fico.

Zdroj: TASR


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok