Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ľudská aktivita zvyšuje riziko prenosu vírusov zo zvierat na človeka.
Ľudská aktivita zvyšuje riziko prenosu vírusov zo zvierat na človeka.
08.04.2020 10:18 Environetky
Prenos vírusov zo zvierat na ľudí je priamym dôsledkom ľudskej aktivity
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.04.2020 10:18 Environetky

Prenos vírusov zo zvierat na ľudí je priamym dôsledkom ľudskej aktivityPoľnohospodárska činnosť, masová výstavba či poľovanie na zvieratá viedlo k dramatickému zníženiu biodiverzity, čo zvýšilo riziko prenosu vírusov zo zvierat na ľudí. Tvrdí to nová štúdia britskej Kráľovskej spoločnosti.


S ktorými zvieratami zdieľajú ľudia najviac patogénov?

Vedci z Austrálie a zo Spojených štátov pracovali so vzorkou 142 vírusov, o ktorých sa vie, že sa preniesli zo zvierat na ľudí. Cieľom bolo zistiť, s ktorými zvieratami ľudia zdieľajú najviac patogénov. Podľa štúdie má človek najviac vírusov spoločných s domestikovanými zvieratami, ako sú dobytok, ovce, psy či kozy. S týmito zvieratami majú ľudia až o osemkrát viac spoločných vírusov než s divo žijúcimi cicavcami.

 

 

Čím bližšie sú zvieratá človeku, tým viac vírusov s ním zdieľajú

Viac vírusov majú s človekom spoločné tiež zvieratá, ktoré sa prispôsobili ľudskému prostrediu - ako napríklad hlodavce, netopiere či primáty, ktoré žijú v blízkostí ľudí. Práve tieto druhy sú pôvodnými hostiteľmi takmer 75% známych vírusov.

Všeobecne tak platí, že čím bližšie sú zvieratá človeku, tým viac vírusov s ním zdieľajú.

 

 

K pandémii prispeli aj ľudia

Autori štúdie, publikovanej v časopise Proceedings of the Royal Society B, uvádzajú, že najväčšie riziko prenosu existuje pri zvieratách, ktorých populácia dramaticky klesla z dôvodu zmenšenia ich prirodzeného habitatu alebo iných dôvodov.

Štúdia na základe týchto zistení uvádza, že k pandémii koronavírusu, s ktorou v týchto dňoch zápasí celý svet, prispeli svojou aktivitou ľudia.

 

 

Príroda je mocnejšia, ako človek

"Prenos vírusov zo zvierat na ľudí je priamym dôsledkom nášho správania sa k životnému prostrediu," tvrdí jedna z vedúcich autoriek štúdie, Christine Kreuderová Johnsonová z Kalifornskej univerzity. "Výsledkom je, že s nami zdieľajú vírusy. Naše konanie ohrozuje prežitie mnohých druhov a zvyšuje šancu prenosu. Pri prispení ďalších faktorov nám to prinesie situáciu, v ktorej sme dnes," dodala.

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok