Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. jan. 2021Bohdana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ľudská aktivita zvyšuje riziko prenosu vírusov zo zvierat na človeka.
Ľudská aktivita zvyšuje riziko prenosu vírusov zo zvierat na človeka.
08.04.2020 10:18 Environetky
Prenos vírusov zo zvierat na ľudí je priamym dôsledkom ľudskej aktivity
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.04.2020 10:18 Environetky

Prenos vírusov zo zvierat na ľudí je priamym dôsledkom ľudskej aktivityPoľnohospodárska činnosť, masová výstavba či poľovanie na zvieratá viedlo k dramatickému zníženiu biodiverzity, čo zvýšilo riziko prenosu vírusov zo zvierat na ľudí. Tvrdí to nová štúdia britskej Kráľovskej spoločnosti.


S ktorými zvieratami zdieľajú ľudia najviac patogénov?

Vedci z Austrálie a zo Spojených štátov pracovali so vzorkou 142 vírusov, o ktorých sa vie, že sa preniesli zo zvierat na ľudí. Cieľom bolo zistiť, s ktorými zvieratami ľudia zdieľajú najviac patogénov. Podľa štúdie má človek najviac vírusov spoločných s domestikovanými zvieratami, ako sú dobytok, ovce, psy či kozy. S týmito zvieratami majú ľudia až o osemkrát viac spoločných vírusov než s divo žijúcimi cicavcami.

 

 

Čím bližšie sú zvieratá človeku, tým viac vírusov s ním zdieľajú

Viac vírusov majú s človekom spoločné tiež zvieratá, ktoré sa prispôsobili ľudskému prostrediu - ako napríklad hlodavce, netopiere či primáty, ktoré žijú v blízkostí ľudí. Práve tieto druhy sú pôvodnými hostiteľmi takmer 75% známych vírusov.

Všeobecne tak platí, že čím bližšie sú zvieratá človeku, tým viac vírusov s ním zdieľajú.

 

 

K pandémii prispeli aj ľudia

Autori štúdie, publikovanej v časopise Proceedings of the Royal Society B, uvádzajú, že najväčšie riziko prenosu existuje pri zvieratách, ktorých populácia dramaticky klesla z dôvodu zmenšenia ich prirodzeného habitatu alebo iných dôvodov.

Štúdia na základe týchto zistení uvádza, že k pandémii koronavírusu, s ktorou v týchto dňoch zápasí celý svet, prispeli svojou aktivitou ľudia.

 

 

Príroda je mocnejšia, ako človek

"Prenos vírusov zo zvierat na ľudí je priamym dôsledkom nášho správania sa k životnému prostrediu," tvrdí jedna z vedúcich autoriek štúdie, Christine Kreuderová Johnsonová z Kalifornskej univerzity. "Výsledkom je, že s nami zdieľajú vírusy. Naše konanie ohrozuje prežitie mnohých druhov a zvyšuje šancu prenosu. Pri prispení ďalších faktorov nám to prinesie situáciu, v ktorej sme dnes," dodala.

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok