Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava: Učiteľ Oto Žarnay a moderátor podujatia Ján Mičovský na stretnutí občanov, ktoré na podporu učiteľa po prepustení zorganizovalo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Košice, 14. august 2013.
Zľava: Učiteľ Oto Žarnay a moderátor podujatia Ján Mičovský na stretnutí občanov, ktoré na podporu učiteľa po prepustení zorganizovalo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Košice, 14. august 2013.
01.09.2013 10:00 Domov
Prepustený Žarnay s kolegami žiadajú odvolať riaditeľa školy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.09.2013 10:00 Domov

Prepustený Žarnay s kolegami žiadajú odvolať riaditeľa školyKOŠICE - Podľa ich názoru riaditeľ školy Obchodná akadémia na Polárnej v Košiciach porušuje zákony.


Žiadosť o vyvodenie dôsledkov v súvislosti s porušením právomoci riaditeľa školy a poškodzovania práv pedagogických zamestnancov Obchodnej akadémie Polárna 1 v Košiciach, ako aj odvolanie riaditeľa zaslal 28. augusta na Úrad Košického samosprávneho kraja (KSK) prepustený učiteľ Obchodnej akadémie Polárna v Košiciach Oto Žarnay a ďalších päť jeho kolegov . Ako uviedol Žarnay, je to už druhá žiadosť, pretože na prvú vedenie KSK nereagovalo adekvátne. V druhej žiadosti podľa názoru Žarnaya a jeho kolegov riaditeľ školy porušil zákony, keď núti učiteľov suplovať zadarmo.

Stanovil to interný predpis školy, ktorý riaditeľ vydal v marci. Podľa predpisu, ak učiteľ supluje na predmete, na ktorý nemá kvalifikáciu, táto hodina sa mu neráta ako práca nadčas, ale len ako dozor nad žiakmi. Podľa zákona majú nárok na odmenu za zastupovanie buď preplatenie hodiny, alebo náhradné voľno. „Takýto predpis je v rozpore s platnou vyhláškou, čo nám potvrdili aj na ministerstve školstva, ako aj so Zákonníkom práce a je hrubým porušením práv zamestnancov,“ tvrdia v žiadosti učitelia. Doložil, že učitelia, ktorí nedostali zaplatené za zastupované hodiny, majú právo žiadať nevyplatené peniaze,“ povedal Žarnay. Svojich nárokov sa chcú domáhať právnou cestou. 

Oto Žarnay učil v škole 17 rokov, výpoveď dostal po tohtoročných maturitách potom, ako otvorene verejne kritizoval nehospodárne nakladanie s peniazmi školy, ktorá si objednala právne služby, pričom za ne platila mesačný paušál 550 eur. Ako výpovedný dôvod uviedli nadbytočnosť. Škola prepustila aj Milana Matejovského, ktorý sa ho zastal ako jediný, tiež pre nadbytočnosť, aj napriek tomu, že na škole zostala učiteľka s tou istou aprobáciou, ktorá je už niekoľko rokov na dôchodku 

Žarnay žiadal stiahnutie výpovede, keďže do práce nenastúpi jedna kolegyňa s tou istou aprobáciou, ktorá dala výpoveď v júli, riaditeľ ale jeho žiadosti nevyhovel a 31. augusta mu skončila výpovedná lehota. Ako uviedol, obráti sa na súd žalobou. Kauzou sa na podnet poslancov zaoberalo aj zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja 26. augusta a prijalo uznesenie, že všetky okolnosti a podania Ota Žarnaya preverí odborná komisia zriadená županom. 

O vyjadrenie k žiadosti na odvolanie riaditeľ obchodnej akadémie sme požiadali aj KSK. „Úrad KSK preverí jeho podanie a bude postupovať v zmysle zákona,“ uviedla hovorkyňa kraja Zuzana Bobríková.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok