Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. aug. 2020Štefánia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.02.2019 10:16 Kultúra
Prešovské mestské kroniky prešli modernizáciou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.02.2019 10:16 Kultúra

Prešovské mestské kroniky prešli modernizáciouPREŠOV - Mesto Prešov sa snaží držať krok s vývojom a pre svojich návštevníkov si pripravilo milé prekvapenie. V týchto dňoch spúšťa projekt s názvom Kroniky mesta Prešov – história Prešova v 'denníkoch' mesta. jedná sa o digitalizovanie mestských kroník, ktoré sa tak podľa hovorkyne mesta Evy Peknušiakovej zachovajú aj pre ďalšie generácie.


Námet projektu vyšiel z iniciatívy pracovníkov oddelenia kultúry a cestovného ruchu, ktorí v spolupráci s nitrianskou spoločnosťou pripravili digitálnu verziu mestských kroník. Na technickom zabezpečení prevádzky internetovej stránky, ktorá bude slúžiť aj verejnosti, sa podieľali pracovníci úseku informatiky oddelenia podporných činnosti Mestského úradu v Prešove.

 

"V súčasnosti je spracovaných prvých dvadsať zväzkov kroník z rokov 1944 až 1975, a v týchto dňoch je na stránke kroniky.presov.sk sprístupnená prvá časť. Zápisky z rokov 1944 – 1959 boli spracované retrospektívne na základe novinových článkov, ale aj svedectiev vtedajších obyvateľov mesta. Neskôr, od roku 1959, sa zápisy do kroník viedli už chronologicky," vysvetlila Peknušiaková.

 

 

Finančné prostriedky, ktoré boli na úpravu kroník do digitálnej podoby použité, predstavujú sumu 2000 eur a mesto ich čerpalo z vlastných zdrojov. Rovnaká suma sa predpokladá aj v druhej fáze skenovania historických zápiskov. Občania si môžu pozrieť digitalizované kroniky vo vysokom rozlíšení. Sú z obdobia, keď sa písali rukou či písacím strojom. Digitalizovaných bolo zatiaľ 5444 strán, pričom najobsiahlejšia kronika má 944 a vytvorený archív obsahuje viac ako 33 gigabajtov dát.

 

"Našou ambíciou je sprístupniť verejnosti nové textologické vydanie najstaršej Kroniky mesta Prešov od prešovského mestského kronikára Belu Kleina-Tesnoskalského, ktorá zachytáva udalosti v Prešove od raného stredoveku až po druhú svetovú vojnu." 

 

"Ak sa nám v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou poradí vyriešiť všetky potrebné náležitosti, mesto Prešov by sa tak mohlo pochváliť kompletnou zbierkou kroník v digitálnej podobe," povedala Putnocká.

 

 

Kroniky od roku 2002 do roku 2016 sú podľa hovorkyne mesta zverejnené v elektronickej podobe a ďalej sa zverejňujú podľa ich ukončenia.

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  Pixabay, TASR, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok