Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. júl. 2020Nina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.03.2019 20:22 Relax
Preventívne vyšetrenie zraku nenechávajte na poslednú chvíľu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.03.2019 20:22 Relax

Preventívne vyšetrenie zraku nenechávajte na poslednú chvíľuZrak máme len jeden, a preto by sme sa o neho mali tiež dostatočne starať. Očné ochorenia prichádzajú často veľmi pomaly a ich príznakom mnohokrát neprikladáme väčšiu váhu. To je ale veľká chyba!


Očné vady sú u mnohých z nás vrodené, iní k nim dospejú počas svojho života. V starobe bohužiaľ dosluhuje zrak každému z nás. Zrak stále patrí k najdôležitejším ľudským zmyslom, jeho poškodenie či strata dokážu úplne zmeniť život. Aj napriek tomu veľa ľudí bežné kontroly u svojho očného zanedbáva.

 

Vyšetrenie je bezbolestné 

 

Ak máte obavy, že bude vyšetrenie u očného lekára nepríjemné alebo dokonca bolestivé, nemusíte sa báť. Vďaka modernému vybaveniu je očné vyšetrenie úplne bezbolestné.

 

U očného vás čaká napríklad meranie dioptrií, ktoré je dôležité pre správne skorigované očné vady, pretože nesprávne korigovaná očná vada môže spôsobiť únavu, bolesť hlavy, pálenie očí a veľa ďalších ťažkostí.

 

Dôležité je tiež meranie vnútroočného tlaku, ktorý môže byť - ak je vysoký - indikátorom zeleného zákalu čiže glaukómu.

 

 

Toto ochorenie nijako nebolí a vyvíja sa pozvoľna, takže ho pacient mnohokrát vôbec nezaznamená. Prejavuje sa však nezvratnými výpadkami zorného poľa a môže viesť až k úplnej strate zraku. Preto sa glaukómu tiež často hovorí tichý zlodej zraku.

 

Rovnako, ako dochádzate na prevenciu k praktickému alebo zubnému lekárovi, si do diára naplánujte aj návštevu očnej ordinácie. A to aj v prípade, že máte pocit, že vidíte dobre. Môžete tak predísť zrakovým problémom alebo jeho trvalému poškodeniu. Nezabúdajte nechať skontrolovať zrak aj svojim deťom. Časté pozeranie na televíziu, do počítača alebo tabletu, rozhodne detský očiam neprospieva. Neliečené očné problémy sa potom s deťmi zbytočne nesú po celý život.

 

Najčastejšie ochorenia očí

 

Medzi bežné očné vady patrí najmä krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. Riešením sú dioptrické okuliare alebo laserové operácie.

 

Ďaleko závažnejšie očné ochorenia sú rôzne druhy zákalov. Jedným z nich je napr. šedý zákal, ktorý vzniká najčastejšie starobou, ale aj v dôsledku trvalého užívania niektorých liečiv.

 

 

V počiatkoch sa ochorenie nemusí nijako prejavovať, viditeľné je až v pokročilom štádiu a väčšinou postihuje osoby staršie ako 65 rokov.

 

Šedý zákal (katarakta) je možné odstrániť iba operáciou, ktorá sa vykonáva ambulantne, trvá asi 15 minút a je úplne bezbolestná. Pacient môže zvoliť aj operáciu asistovanú laserom, teda bez použitia skalpela.

 

Výživa pre vaše oči

 

Do svojho jedálnička zaraďte viac listovej zeleniny. Má antioxidačné účinky, ktoré spomaľujú starnutie a tým znižujú riziko rozvoja chronických očných ochorení a napríklad aj šedého zákalu.

 

 

Výborným pomocníkom sú tiež čučoriedky, ktoré sú plné vitamínu C. Okrem toho obsahujú aj antokyány, ktoré sú prirodzenou súčasťou sietnice a ovplyvňujú ostrosť videnia.

 

Aj keď sa medicína za posledných niekoľko rokov výrazne posunula dopredu, nezabúdajte, že zrak máte stále len jeden.reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok