Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. sep. 2020Zdenka
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Národná rada Slovenskej republiky
Národná rada Slovenskej republiky
11.09.2019 09:30 Domov
Prezidentka Čaputová vrátila návrh zákona o sudcoch do NRSR
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.09.2019 09:30 Domov

Prezidentka Čaputová vrátila návrh zákona o sudcoch do NRSRBRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová víta pripomienky pri opätovnom schvaľovaní novely zákona o sudcoch. Tá by mala po novom spôsobovať zánik funkcie sudcom pri pokuse kandidovať do NRSR či európskeho parlamentu. Správu predostrel médiám hovorca prezidentky martin Strižinec.


Hlava štátu SR je presvedčená o tom, že vďaka akceptovaniu akýchkoľvek pripomienok sa predíde stavu právnej neistoty a tým pádom ani nevznikne dôvod na prípadné sťažnosti na Ústavnom súde SR. Keďže hlavným princípom súdnej rady je nezávislosť a nestrannosť, zákaz kandidatúry sudcov za politické strany a hnutia považuje za správny. 

 

 

Poslanci Národnej rady (NR) SR počas včerajších hodín opätovne odobrili novelu zákona o sudcoch a prísediacich. Prezidentka Zuzana Čaputová ho však na zákláde svojej právomoci vrátila parlamentu. Nesúhlasila totiž s časťou novely týkajúcej sa zbavenia funkcie sudcu v prípade kandidovania vo voľbách do NR SR alebo Európskeho parlamentu, jej pripomienku plénum schválilo. Poslanci zároveň posunuli účinnosť novely na 15. októbra tohto roka.

 

 

Podľa vládnej novely má sudca kandidujúci v parlamentných voľbách či eurovoľbách prísť o funkciu sudcu. Tento pozmeňujúci návrh predniesol opozičný poslanec Alojz Baránik a NRSR ho podporila. Sudcovia tak nebudú môcť kandidovať na kandidačnej listine politickej strany či hnutia.

 

 

Prezidentka so zámerom zákona súhlasila, prekážal jej technický nedostatok. Problém videla v spôsobe, akým k zániku funkcie sudcu dochádza. Účinnosť vzdania sa funkcie sudcu nastáva doručením prezidentovi. Doručenie však v návrhu absentovalo, čím by v prípade podpísania zákona nastal nedostatok právnej úpravy, ktorou by sa nevedela určiť účinnosť zániku sudcovskej funkcie. Prezidentka tak žiadala parlament, aby sa do novely dostalo aj ustanovenie o doručení vzdania sa funkcie prezidentovi.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok