Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. jan. 2021Miloš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber Vysokých Tatier.
Ilustračný záber Vysokých Tatier.
24.11.2020 17:20 Domov
Prezidentka si želá maximálne ekologické úsilie, dekarbonizovať musia všetci
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.11.2020 17:20 Domov

Prezidentka si želá maximálne ekologické úsilie, dekarbonizovať musia všetciPrezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vystúpila formou videa na konferencii Next Green Generation EU: Zelený reštart Slovenska.


Berie to ako priestor pre národnú diskusiu „o zelenom naštartovaní našej krajiny a súčasne riešenie klimatickej krízy“.

 

Hlavná veliteľka ozbrojených síl a hlava štátu je presvedčená, že „môžeme byť inovatívnou, zelenou a modernou krajinou, kde sa ľuďom bude dobre žiť.“

 

 

Zuzana Čaputová tiež verí, že môžeme byť zároveň aj miestom s väčšou sociálnou spravodlivosťou a férovosťou. Zdôraznila, že teraz stojíme pred rozhodnutím, ako správne nastaviť Plán obnovy i peniaze z EÚ v programovacom období. Nazdáva sa, že potrebujeme dlhodobý plán i víziu, kde zelená transformácia bude mať významné postavenie.

 

„Plne sa hlásim k novému cieľu znížiť emisie skleníkových plynov minimálne o 55 % do roku 2030,“ povedala v príhovore Čaputová s ocenením, že SR je v tejto oblasti deklarovaným lídrom.

„Oceňujem, že Slovensko sa prihlásilo k cieľu uhlíkovej neutrality do roku 2050 ako prvé v regióne strednej Európy,“ vyzdvihla prvenstvo krajiny medzi Tatrami a Dunajom.

 

No zdôrazňuje, že táto úloha nebude ľahká a okrem víťazov môžeme mať aj porazených. „Budeme potrebovať nové nízkouhlíkové technológie a integrované riešenia,“ povedala s tým, že tu sa môžu realizovať firmy prinášajúce zelené technológie, ale aj vedcov, ktorí na tomto poli pôsobia.

 

 

Prezidentka chce ísť príkladom a preto sa prihlásila k záväzku, aby Úraz prezidenta SR bol uhlíkovo neutrálny už do roku 2030 „ako vôbec prvá verejná inštitúcia na Slovensku“.

 

Zdôraznila, že pri tomto kroku pôjde o mnoho opatrení vrátane predchádzania vytvárania odpadu, ale aj „používanie obnoviteľných zdrojov energie, obmeny vozového parku či výsadby stromov a zelene“.

 

Zdôraznila, že ak chceme byť príkladom, dekarbonizovať musia všetci. „Jedným z účinných  nástrojov riešenia klimatickej krízy sú aj investície do environmentálne a energeticky udržateľnej výstavby a komplexnej obnovy budov a domov,“ uzavrela hlava SR s tým, že ide aj o investíciu do zdravia ľudí.reklama


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok