Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. sep. 2020Matúš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Symbolické zapaľovanie sviečky v Múzeu holokaustu v Seredi.
Symbolické zapaľovanie sviečky v Múzeu holokaustu v Seredi.
09.09.2019 14:11 Domov
Prezidentka SR si dnešný deň uctila spomienkou na obete holokaustu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.09.2019 14:11 Domov

Prezidentka SR si dnešný deň uctila spomienkou na obete holokaustuBRATISLAVA - Prezidentka SR vyzvala ľudí, aby boli ostražití voči tým, ktorí šíria nenávisť voči menšinám ako svoj program. Urobila tak pri príležitosti dnešného Pamätného dňa holokaustu a rasového násilia.


"A buďme ešte pozornejší, keď sa niekto snaží ukázať, že nenávisť je vlastnosť väčšiny Sloveniek a Slovákov a humanizmus, ľudskosť sú len pokrytectvo. Ani v dobe, ktorú si teraz pripomíname, nebolo treba byť presvedčeným fašistom, aby sa schvaľovali neľudské činy," uviedla prezidentka Zuzana Čaputová po návšteve múzea holokaustu v Seredi. 

 


"Deviaty septembrový deň v roku 1941 sa začala pre jednu etnickú a náboženskú skupinu cesta, ktorá pokračovala diskriminovaním, prenasledovaním, deportáciami a na jej konci väčšinu čakala smrť," pripomenula hlava štátu. Priblížila, že našu históriu netvoria len víťazstvá a štátotvorné idey, ku ktorým sa s hrdosťou hlásime. "Históriu tvoria aj naše zlyhania a udalosti, o ktorých by sme najradšej nepočuli a najradšej na ne zabudli," doplnila. 

 


Dnes je to 78 rokov, odkedy vláda vojnového slovenského štátu dňa 9. septembra 1941 vydala Nariadenie o právnom postavení Židov tzv. Židovský kódex. Deviaty september si navyše od roku 2001 pripomíname ako spomienku na obete holokaustu a výzvu k zápasu proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek forme útlaku a diskriminácie.

 

 

V dôsledku protižidovského chápania bola táto menšina na konci roku 1941 sociálne odkázanou skupinou. Ľudácky režim sa ho preto snažil zbaviť deportáciami. Transport prvých tisíc žien vypravili koncom marca 1942 z Popradu, posledný vyviezol celé rodiny 20. októbra. Slovenská vláda za deportáciu každého Žida zaplatila 500 ríšskych mariek, ako to požadovalo Nemecko. Do koncentračných táborov Osvienčim a Lublina prišlo zo Slovenska okolo 58-tisíc Židov. Nasledovala aj druhá vlna, ktorá sa dotkla 13-tisíc ľudí. 
 reklama


Zdroj: SITA/netky LČ

Foto:  SITA, TASR, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok