Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. sep. 2021Ľuboslav
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová.
20.07.2021 12:35 Domov
Prezidentka vymenovala sudcov Najvyššieho správneho súdu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.07.2021 12:35 Domov

Prezidentka vymenovala sudcov Najvyššieho správneho súduBRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vymenovala sudcov Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky.


Ide o sudkyne a sudcov Kristínu Babiakovú, Zuzanu Šabovú, Mariána Fečíka, Juraja Vačoka a Juraja Vališa.

 Zuzana Čaputová uviedla, že vymenovanie sudcov je výnimočným aktom z viacerých dôvodov. O zriadení najvyššej súdnej inštancie, ktorá by dokázala účinne ochrániť občana pred prípadnou svojvôľou štátnych orgánov sa podľa nej niekoľko rokov len diskutovalo. Slovensko vzhliadalo k českému Najvyššiemu správnemu súdu, ktorý si vyslúžil rešpekt a podľa prezidentky po podobnom súde túžilo aj Slovensko.

 

„Táto chvíľa môže nastať práve teraz. Vaším dnešným vymenovaním sa rozšíril počet sudcov Najvyššieho správneho súdu SR a čoskoro začne riadne plniť všetky svoje dôležité úlohy. Na rozdiel od vašich budúcich kolegov, ktorí už sudcami sú, vy prichádzate z nesudcovského prostredia a sudcami sa stávate až dnes,“ povedala prezidentka Čaputová.

 

 

Dodala, že noví sudcovia si museli získať dôveru členov Súdnej rady, ktorých museli presvedčiť o svojich odborných kvalitách a integrite. „Sudcovskou funkciou teraz preberáte veľkú právomoc rozhodovať o osudoch ľudí. Neste, prosím, túto zodpovednosť s múdrosťou a pokorou, aby vaša služba pre občanov bola čo najlepšia,“ podotkla prezidentka.

 

Mohlo by vás zaujímať: Kolíková by chcela reformu súdnej mapy vrátiť na pripomienkovanie do mesiaca

Aby mohli sudcovia plniť svoju misiu, majú ústavou a zákonmi garantovanú nezávislosť. Podľa prezidentky to však nie je privilégiom sudcu, ale ústavné právo občanov. „Je to jedna z najdôležitejších podmienok dobrého výkonu sudcovského povolania. Chráňte si ju nielen ako stav mysle, ale aj ako usporiadanie pomerov, ktoré vám umožní rozhodovať nezávisle od akýchkoľvek tlakov,“ dodala prezidentka.

 

 

NSS SR sa má podľa Čaputovej zaoberať ochranou ústavných hodnôt, ochranou práv a slobôd obyvateľov, ale aj preskúmavať dôležité rozhodnutia týkajúce sa dôchodkov, sociálnych dávok, práva k nehnuteľnostiam a podobne. K agende nových sudcov bude patriť aj riešenie disciplinárnych konaní vo vzťahu k sudcom, prokurátorom a ďalším právnickým profesiám.

„Želám Vám, aby ste sa stali spolutvorcami novej éry súdnictva na Slovensku, aby ste sa stali zakladateľskými členmi skvelej inštitúcie, na ktorú budeme môcť byť hrdí. Ešte raz Vám blahoželám k vymenovaniu do funkcií a prajem veľa síl a úspechov v ďalšom pôsobení,“ povedala prezidentka.

 

Prečítajte si: Prezidentka Čaputová zaslala sústrasný telegram do krajín zasiahnutých povodňami

Ústavnou reformou z 9. decembra 2020 bol zriadený Najvyšší správny súd Slovenskej republiky. Ten okrem iného disponuje disciplinárnou právomocou voči sudcom, prokurátorom, a ak tak ustanoví zákon, aj voči iným osobám. Fungovať by mal začať od 1. augusta. Jeho prvým predsedom sa 18. mája 2021 stal sudca Pavol Naď.reklama


Zdroj: Facebook Zuzana Čaputová/ Netky KP

Foto:  SITA/ FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok