Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. aug. 2022Zuzana
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezidentka Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová
05.07.2022 12:47 Osobnosti
Prezidentka Zuzana Čaputová o posolstve Cyrila a Metoda
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.07.2022 12:47 Osobnosti

Prezidentka Zuzana Čaputová o posolstve Cyrila a MetodaBRATISLAVA - K dnešnému sviatku svätých Cyrila a Metoda sa vyjadrila aj prezidentka.


Posolstvo vierozvestcov je podľa vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej nadčasové a univerzálne. Aj keď vieru a vzdelanosť na vtedajšom území Veľkej Moravy šírili aj iní, práve sv. Cyril a Metod sa stali kresťanskými spolupatrónmi Európy. 

 

„Ich nadčasovosť a múdrosť potvrdzuje aj citát, ktorý akoby predbehol dobu, keď svätý Cyril pred kňazmi obhajoval rovnosť ľudí aj národov: 'Či nepadá dážď od Boha na všetkých rovnako? Alebo slnko tiež nesvieti na všetkých? Nedýchame na vzduchu všetci rovnako? Ako sa teda vy nehanbíte pripomínať len tri jazyky a chcete, aby všetky ostatné jazyky a národy boli slepé a hluché?'" napísala prezidentka na sociálnej sieti.


 Tiež pripomenula, že svätý Cyril a svätý Metod sprostredkovali našim predkom vieru a vzdelanosť, teda základné hodnoty, na ktorých dodnes stojí naša civilizácia. Rovnako tak poznanie a múdrosť, ktoré ľudí obohacujú, a písmo a slovo, ktoré nezraňujú, ale umožňujú šírenie nádeje.

 

 

Z histórie

 

Bratia prišli na naše územie v roku 863 a tento rok uplynulo od tejto udalosti 1 159 rokov. V histórii Slovanov, a zvlášť Slovákov, tvoril ich príchod jednu z najdôležitejších udalostí našich dejín, o čom svedčí aj to, že sa spomínajú aj v preambule Ústavy SR.

 

Sv. Cyril a Metod pochádzali z gréckeho Solúna, v okolí ktorého žila v tom období početná slovanská menšina. Obidvaja tak ovládali slovanský jazyk. Na naše územie prišli na pozvanie veľkomoravského panovníka kniežaťa Rastislava.

Počas svojho pôsobenia u nás založili cirkevné školy, veľké úsilie venovali aj prekladom Svätého písma a liturgických kníh do jazyka Slovanov pomocou abecedy – hlaholiky, ktorú pre tento cieľ zostavili. Po viac ako trojročnej činnosti, keď sa im podarilo vyučiť prvých žiakov a vytvoriť preklady najdôležitejších bohoslužobných kníh, sa rozhodli Veľkú Moravu opustiť.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Ida Železníková

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok