Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. mar. 2021Radoslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
O prenose cez oči sa až tak nehovorí, no je potrebné si na to dávať pozor.
O prenose cez oči sa až tak nehovorí, no je potrebné si na to dávať pozor.
16.03.2020 14:18 Relax
Pri prevencii a zvýšenej hygiene nezabúdajte na oči
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.03.2020 14:18 Relax

Pri prevencii a zvýšenej hygiene nezabúdajte na očiJeden z najuznávanejších slovenských oftalmológov MUDr. Pavel Lackovič zo spoločnosti FOKUS očná optika, a.s. vyjadril svoje znepokojenie ohľadom celosvetovej pandémie z nového koronavírusu označovaného ako COVID-19.


Informácie z médii

Coronavírus sa stal neželanou súčasťou nášho života. Zo všetkých médií, či už z televízie alebo internetu sme stále informovaní o počtoch nakazených, ako aj o množstve úmrtí v jednotlivých krajinách. MUDr. Pavel Lackovič približuje, že "vieme, čo by sme mali robiť v prevencii, vieme, že nákaza sa šíri kvapôčkovou infekciou (kýchanie, kašlanie), ako aj priamym kontaktom s infikovanými predmetmi, kde patria okrem úst a nosa, aj oči."

 


 

Prenos

A práve o možnom prenose cez oči, t. j. cez slzy a slzné cesty sa až tak veľa nehovorí. "Oči sú tiež jednou z možných vstupných ciest nákazy," ozrejmuje. Pri kýchaní a kašlaní infikovaného človeka sa vytvára infekčný aerosol, ktorý sa šíri na vzdialenosť 4,5 m od infikovaného.

 

 

"Vírusy, ktoré vo vzduchu vydržia až pol hodinu, sa zachytávajú na nechránenom povrchu oka, z ktorého sú následne odstraňované slzami cez slzné cesty do nosa," vysvetľuje Lackovič. A práve z nosnej sliznice môžu byť vdýchnuté do dýchacích ciest a následne aj do pľúc. Preto by sme si aj oči mali chrániť pred možnou nákazou.

 

 

Uznávaný oftalmolóf vysvetľuje, že ideálne by bolo nosenie špeciálnych ochranných okuliarov. "No je ich zatiaľ nedostatok a nie každý by ich chcel z rôznych príčin aj bežne nosiť. Sú však aj iné možnosti," priblížil.

 

Všetci spokojní nebudú 

Vždy sa nájdu ľudia, ktorí budú oponovať, že ak niečo nie je na 100% účinné, nie je za potreby to nosiť. Podobne sa podľa Lackoviča vyjadrujú aj o rúškach na tvár. "Áno, nie sú tak účinné ako špeciálne rúšky s tzv.HEPA filtrom, ale aj čiastočná ochrana je lepšia ako žiadna."

 

 

Výber je dôležitý

Dnes je však možný veľký výber, či už slnečných, tak aj dioptrických okuliarov. Našťastie práve dnes sú moderné okuliarové rámy s veľkými očnicami. "Ak okuliare, či už slnečné alebo dioptrické, prekrývajú väčšiu časť očnice, prípadne majú aj širšie straničky, môžu z veľkej časti ochrániť oči všeobecne, ale najmä pri priamom zásahu tváre kýchajúcim, či kašlajúcim pacientom."

 


"Iba spoločnou disciplinovanosťou a dodržiavaním všetkých možných dostupných ochranných postupov sa nám, dúfajme v krátkom čase, podarí zvládnuť túto celosvetovú pandémiu," vyjadril sa na záver MUDr. Pavel Lackovič.reklama


Zdroj: Lucia Drahošová/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pexels, Pixabay, Unsplash,Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok