Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. máj. 2022Želmíra
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
19.01.2022 07:15 Zaujímavosti
Príbeh zo života: Nijaké srdce nie je také skryté, aby sa Boh nemohol za ním načiahnuť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.01.2022 07:15 Zaujímavosti

Príbeh zo života: Nijaké srdce nie je také skryté, aby sa Boh nemohol za ním načiahnuťUprostred jednej základnej školy, na ktorej prebiehalo vyučovanie zrejme rovnako ako na ktorejkoľvek inej, pracovala jedna neobyčajná učiteľka. Žena to bola staršia, rozhľadenejšia a skúsenosti so žiakmi (či dobré alebo zlé), ju vyformovali tak, aby svoj predmet, teda slovenský jazyk, prinášala v triede s humorom a porozumením pre odlišnosti jednotlivých pováh.


Literatúra či hodina gramatiky prebiehali, dá sa povedať, celkom pokojne, ale stredy, ktoré patrili písaniu a čítaniu slohových prác, jáj, to už bolo niečo iné.

 

Úloha

 

Pravda, nie každý učiaci sa v sebe živil vášeň pre štylizovanie a vytváranie príbehov, ale aj pre tých menej zanietených, predstavovala hodina slohu viac než len 45 minút utrpenia. „Na budúcu hodinu mi prinesiete opis inej osoby. Vyberiete si nejakého spolužiaka a opíšete jeho charakter, ale aj vzhľad, zaujímavo a vtipne," znela požiadavka, zrozumiteľne a jasne.

 


Feri, chlapec s veľkou chuťou vždy niečo vyparatiť, si ťažko povzdychol. Silné reči, ktoré by zapôsobili na dievčatá ovládal, ale spájanie viet do oku a uchu lahodiaceho celku mu nešlo tak, ako by si želal. Čo si počať? Premýšľal, až sa mu v mysli zrodila myšlienka hodna pretavenia do reality. O pomoc požiadal Veroniku, dievčinu s výbornými známkami a čo je ešte dôležitejšie, s nesmiernou láskou k písanému slovu. Ona, ochotná a šťastná, že môže svoj talent využiť ešte raz než len na vlastný slohový počin, nadiktovala Ferimu zopár strán.

 

Štýl

 

Spokojný Feri si v nasledujúcu stredu zasadol do lavice a hojdajúc sa na stoličke čakal, až bude môcť predviesť výtvor. „Tak prečítaj, čo máš," vyzvala ho konečne učiteľka a on bez odvrávania poslúchol. Aj ostatní spolužiaci počúvali, smiali sa na trefných poznámkach, daktorí boli aj dojatí. Najväčšie nadšenie však prejavila učiteľka, jej sa opis viditeľne páčil najviac. „Výborne, Feri. To bolo úúžasné," nešetrila chválou. Feri by sa aj začervenal, hoc dobre vedel, že si komplimenty nezaslúži, i tak si dovolil tešiť sa. „Len škoda, že to písala Veronika, a nie ty. Poznám jej štýl, má veľký talent." Malý podvod sa odhalil, chlapec sa zahanbil a Veronika sa rozradostila. Áno, ona sama súhlasila, že ustúpi do tieňa v prospech niekoho iného, avšak učiteľka ju videla, rozpoznala jej osobnosť medzi riadkami.

 


S Bohom

 

S Bohom to platí stonásobne viac, On je najdokonalejší otec, najláskavejší učiteľ v žití a najlepší priateľ. Čím viac dospievame, nadobúdame sily i slabosti, sme ošľahaní vetrami a prepálení slnkom. Sklamú nás, sami seba vnímame ako nedocenených, zabudnuteľných, ba až neviditeľných. Boh ale nikoho neprehliada, On si svojho milovaného pozná, hoc by ho celý zvyšok sveta prehliadal. Nie je miesto, kam by nedosiahol, nie je skryté trápenie, ktoré by mu uniklo, nie je srdce, za ktorým by sa nemohol načiahnuť.

 

Prečítajte si: Vyšetrovanie ukázalo, kto zradil Annu Frankovú a jej rodinureklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok