Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2022Vavrinec
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Múka
Múka
26.05.2021 11:08 Domov
Prichádza zdraženie múky? Mlynári chcú rokovať s obchodnými partnermi
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.05.2021 11:08 Domov

Prichádza zdraženie múky? Mlynári chcú rokovať s obchodnými partnermiBRATISLAVA - Rast cien obilia a následky pandémie koronavírusu nútia slovenských mlynárov rokovať s ich obchodnými partnermi o zdražovaní cien múky a mlynských výrobkov.


Hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová dodala, že pokiaľ má mlynský priemysel na Slovensku naďalej fungovať, vyrábať múky a neprepadávať sa do červených čísel, potrebuje finančnú injekciu od štátu. Mlynská výroba je totiž dlhodobo stratová hlavne preto, lebo sa podnikateľom nedarí premietnuť rast cien vstupov do odbytových cien.

 

 

Prečítajte si tiež: Pekári opäť bijú na poplach, buď zdražie chleba a pečivo alebo sa bude prepúšťať


„Zabezpečenie trhu s mlynskými výrobkami v zložitých epidemiologických podmienkach zvyšovalo výrobné náklady, ktoré sa nedarilo premietnuť do odbytových cien, čo išlo popri minimálnej, resp. u väčšiny podnikov žiadnej podpore štátu, na úkor ekonomiky týchto firiem. Tie pritom nemajú vnútorné rezervy na vykrývanie rastu cien obilia," povedal tajomník Slovenskej spoločnosti mlynárov Ondrej Šaling.

 

 

Ceny obilnín
Ceny obilnín výrazne rastú. Začiatkom mája cena potravinárskej pšenice na burze MATIF Paríž dosahovala hodnotu 250 eur za tonu (eur/t) a na burze CBoT Chicago 235 eur/t. Trhové ceny obilnín v EÚ sa pohybujú nad 200 eur/t. Takýto pohyb cien obilia vplýva aj odbytové ceny obilia v Slovenska. Podľa Správy o trhu s obilninami a zemiakmi za marec 2021 bola v marci priemerná nákupná cena potravinárskej pšenice od producentov v SR 196,42 eur/t, čo bol nárast oproti marcu 2020 o 23,7 %.

 

 

Ceny múky

Ceny múky však takéto zdraženie obilnín podľa SPPK nekopírujú. Priemerné odbytové ceny pšeničných múk na výrobnú spotrebu sa v marci 2021 oproti marcu 2020 nielenže adekvátne nezvýšili, ale dokonca poklesli.

 

Odbytová cena pšeničnej múky hladkej špeciál pekárskej (T-512) voľne loženej poklesla v marci 2021 oproti marcu 2020 o 0,9 %. Zdražovanie obilnín spotrebitelia takmer podľa SPPK ani nepocítili. Napríklad cena jednej z najpredávanejších múk pšeničnej múky polohrubej výberovej za kilogram sa v marci 2021 oproti marcu 2020 zvýšila len o 0,2 %.

Obilniny z úrody roku 2020

Tieto obilniny sú už podľa SPPK takmer vypredané. Podľa mlynárov sa zmluvy na novú úrodu podpisujú s cenami vyššími ako vlani. Vyššie ceny potravinárskeho obilia teda nie sú prechodné a ovplyvňovať ich budú globálne tendencie. Tieto vážne dôvody preto nútia slovenských mlynárov, aby začali rokovať so svojimi obchodnými partnermi o zvyšovaní odbytových cien múky. Úpravu cien podporilo aj Valné zhromaždenie Slovenskej spoločnosti mlynárov.

 

Prečítajte si tiež: Slovenskí pekári žiadajú poslancov, aby neschvaľovali celú novelu zákona o podmienkach v obchodereklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok