Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. aug. 2022Ľubomír
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Bernard Priecel, riaditeľ Migračného úradu SR
Bernard Priecel, riaditeľ Migračného úradu SR
23.03.2017 13:31 Domov
Priecel: Samosprávy musia prekonať predsudok, že sa o utečencov má postarať štát
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.03.2017 13:31 Domov

Priecel: Samosprávy musia prekonať predsudok, že sa o utečencov má postarať štátBRATISLAVA – Mestám a obciam sa doteraz nepodarilo prekonať predsudok, že za utečencov zodpovedá štát. V úvodnej časti dnešnej medzinárodnej konferencie o úlohách samosprávy pri integrácii utečencov to uviedol riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra (MV) SR Bernard Priecel.


"Niekedy mám pocit, že na utečencov hľadíme tak, akoby boli zavesení niekde pod Marsom v neuchopiteľnej sfére, za ktorú nikto nechce prebrať zodpovednosť. A tak to vždy ostalo na pleciach štátnej správy," povedal riaditeľ Migračného úradu MV SR. Vyjadril nádej, že aj diskusie v prostredí medzinárodnej konferencie ako je tá dnešná, prispejú k zmene, ktorá sa podľa jeho slov "musí odohrať v hlavách volených zástupcov miest a obcí."

 

Zvýraznil, že na migráciu sa nemožno slepo pozerať iba ako na záťaž, ale aj možnosť socio-ekonomického prínosu. Ocenil v tejto súvislosti, že sa zástupcovia slovenských samospráv môžu inšpirovať osvedčenými príkladmi z praxe zo zahraničia, a to v čase, keď Slovensko nemusí zápasiť s relokovaním veľkého množstva imigrantov. "Nemalo by byť ani cieľom, aby sme sa stali cieľovou krajinou pre utečencov, no malo by byť naším cieľom, aby sme boli priateľskí a ústretoví voči tým, ktorí potrebujú pomoc," upozornil Priecel.

 

Na dnešnej medzinárodnej konferencii Úloha samospráv v integrácii utečencov, ktorú v Bratislave zorganizovala Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v SR sú témami efektívne možnosti samospráv pri integrácii utečencov na svojom území, skúsenosti a inšpirácie zo zahraničia i potenciál spolupráce miest a obcí s neziskovými organizáciami.

 

O aplikačnej praxi v integrácii migrantov hovorili predpoludním zástupcovia švédskeho mesta Are, rakúskej metropoly Viedeň či nemeckého Norimbergu. "Určite nie je možné jednoducho skopírovať opatrenia, ktoré tieto samosprávy prijali, no je tu možnosť dozvedieť sa, prečo zvolili také kroky, aké zvolili, na aké problémy narazili, ale aj to, akým spôsobom komunikovali so svojimi voličmi," uviedla vedúca Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v SR Zuzana Vatráľová.

 

Na konferencii predpoludním vystúpil aj Grzegorz Gajewski z Generálneho riaditeľstva pre migráciu a vnútorné záležitosti Európskej komisie (EK), ktorý predstavil súčasný politický rámec integračných aktivít, rovnako dal do pozornosti možnosti využitia fondov EÚ. Gajewski označil proces integrácie utečencov za výzvu, no zároveň investíciu, ktorá i pre samosprávy môže znamenať pozitívny a konštruktívny vývoj v sociálnej a ekonomickej oblasti. "Dôležité je, aby v tomto prípade prišlo k synergii viacúrovňového riadenia a politík na národnej, regionálnej i lokálnej úrovni," uviedol zástupca EK.

 

O súčasnej situácii v integrácii utečencov na miestnej úrovni v Slovenskej republike budú s účastníkmi konferencie popoludní diskutovať zástupcovia slovenského ministerstva vnútra, rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny i Združenia miest a obcí Slovenska. V panelovej diskusii vystúpia i reprezentanti dobrovoľníckych a humanitárnych organizácií.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok