Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jún. 2021Valéria
BratislavaBratislava 28°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.02.2019 15:45 Ekonomika
Prieskum ukázal, že SR má vysokú podporu, aby získala sídlo ELA
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.02.2019 15:45 Ekonomika

Prieskum ukázal, že SR má vysokú podporu, aby získala sídlo ELABRATISLAVA - Slovensko má veľkú šancu, aby sa v Bratislave zriadilo sídlo Európskej agentúry práce (ELA), a medzi členskými štátmi je vnímané ako silný kandidát.


Tvrdí to ministerstvo práce v materiáli zaoberajúcom sa prípravou SR na získanie sídla ELA, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda. Rezort financií však bude musieť nájsť finančné prostriedky na dokončenie kandidatúry Slovenska.

 

Počas mesiaca pripravuje minister práce Ján Richter (Smer-SD) podľa vlastných slov v tejto súvislosti cesty do všetkých krajín EÚ s cieľom lobovať a získavať podporu.

 

"Pretože je reálny predpoklad, že rozhodnutie, ktoré má padnúť na Rade ministrov práce, sociálnych vecí a rodiny, by malo byť ešte niekedy pred letom urobené, preto je pre nás jednoducho dôležité, aby sme tú podporu mali vopred vyjadrenú," priblížil po rokovaní vlády. Záujem o sídlo ELA prejavili aj Rumunsko, Lotyšsko, Cyprus a Chorvátsko.

 

Rezort práce má na sídlo ELA vytypovaný priestor v okolí autobusovej stanice a novej výstavby biznis centra. Richter skonštatoval, že boli aj predbežné konzultácie a urobená "preddohoda" o možnom sídle.

 

"Ale treba povedať, že o tom nebudeme rozhodovať my," podotkol s tým, že túto ponuku posunie ministerstvo ďalej tým, ktorí o tom budú rozhodovať v Európskej komisii. Ide pritom o jednu z alternatív, v hre sú podľa rezortu práce tri priestory.

 

Štát si dal v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí vypracovať prieskum podpory kandidatúry Slovenska medzi členskými štátmi Európskej únie (EÚ).

 

"Podporu SR zatiaľ potvrdili partneri z V4 a neformálne niekoľko ďalších členských štátov vrátane Luxemburska a Estónska. Krédo Slovenska ako vhodného kandidáta zvyšuje aj konštruktívny prístup v rokovaniach o revízii smernice o vysielaní pracovníkov a balíku mobility, ktorý oceňujú predovšetkým partneri z Francúzska a Nemecka," tvrdí v materiáli rezort práce.

 

Vysokú podporu majú naznačovať aj rokovania ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) na bilaterálnej úrovni, ako aj poskytnuté informácie zastupiteľskými úradmi Slovenska v EÚ. Okrem prieskumu vláda pripravila aj propagačný materiál o hlavnom meste, v ktorom by mohla agentúra sídliť.

 

Ďalším krokom pri realizácii kandidatúry Slovenska bude podľa ministerstva aktívny politický lobing zo strany predstaviteľov vlády.

 

Ján Richter. Zdroj: TASR

 

"Spôsob a časový rámec rozhodovania o sídle ELA zatiaľ nie je známy, avšak, vychádzajúc z predošlej praxe zriaďovania decentralizovaných agentúr EÚ, je zrejmé, že rozhodnutie padne na úrovni členských štátov," doplnilo ministerstvo.

 

Na dokončenie ponuky kandidatúry Slovenska je potrebné vyčleniť zo štátneho rozpočtu finančné prostriedky, o akú sumu by malo ísť, ministerstvo zatiaľ nevyčíslilo.

 

Toto bude úlohou ministerstva financií. "S cieľom ponúknuť konkurencieschopnú kandidatúru Slovenska na sídlo ELA v Bratislave je nevyhnutné poskytnúť zo strany SR garancie súvisiace so stabilizáciou sídla. Takéto garancie sú štandardnou súčasťou ponuky členského štátu, ktorý kandiduje na budúce sídlo agentúry, a majú za cieľ zaručiť efektívne a bezproblémové fungovanie agentúry, predovšetkým v jej začiatočných štádiách," dodal rezort práce.

 

Odhaduje sa, že ročný rozpočet ELA sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Agentúra bude mať približne 140 zamestnancov, z toho 60 expertov, ktorých vyšlú členské štáty. Budú zastávať aj úlohu národných styčných úradníkov.reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok