Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. sep. 2020Václav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Sloboda zvierat rozbehla v minulosti už aj kampaň, ktorá proti takémuto zaobchádzaniu už bojuje.
Sloboda zvierat rozbehla v minulosti už aj kampaň, ktorá proti takémuto zaobchádzaniu už bojuje.
21.01.2020 19:47 Domov
Prieskum ukázal, že viacerí Slováci sú proti držaniu psov na reťazi
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.01.2020 19:47 Domov

Prieskum ukázal, že viacerí Slováci sú proti držaniu psov na reťaziBRATISLAVA - Zákaz držania psov na reťazi aktuálne podporuje vyše 60 % Slovákov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý si v decembri 2019 dalo vypracovať občianske združenie Sloboda zvierat (SZ).


Čo odhalil prieskum?

Prieskum sa uskutočnil začiatkom decembra minulého roku na vzorke 1 008 respondentov a zohľadnili v ňom napríklad pohlavie, vek, vzdelanie, národnosť, veľkosť sídla, kraj či aktuálne volebné preferencie. Výsledky ukázali, že zákaz reťazí podporujú viac ženy ako muži (64,2 %) a ľudia s vysokoškolským vzdelaním (65,2 %). Najvyššiu podporu získal zákaz v Trnavskom kraji (75,6 %), naopak najnižšiu v Trenčianskom kraji, a to 43,6 %.

 

 

Kampaň na ochranu psov 

SZ realizuje niekoľko rokov kampaň "Nie reťaziam", ktorá upozorňuje na často zúfalé životné podmienky slovenských psov. Jej súčasťou bola aj petícia s 50 648 podpismi, ktorú v júli 2019 SZ odovzdala Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPRV SR). "Verím, že decembrový prieskum bude užitočný aj pre MPRV SR, parlament a politické strany, ktoré považovali zákaz reťazí za predčasný a nepriechodný krok," vyjadrila sa Čaňová.

 

 

Obmedzenia
Združenie uvádza, že reťaze obmedzujú voľnosť pohybu psov a napĺňanie ich fyzických a fyziologických potrieb, a to napríklad prístup k hygiene, vode a potrave či možnosť úniku pred ohrozením. Negatívne tiež ovplyvňuje celkové zdravie a pohodu psa a môže spôsobiť vážne alebo trvalé poškodenie zdravia ako sú poškodenie kĺbov, zranenia či vrastanie reťaze do krku.

 

 

Možné poruchy správania

SZ dodáva, že držanie psa na reťazi potláča etologické a sociálne potreby zvieraťa. Dôsledkami takejto izolácie a nedostatku podnetov sú potom poruchy správania, sebapoškodzovanie či agresívne správanie a ohrozenie zdravia a bezpečnosti ľudí.reklama


Zdroj: SITA/netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Pexels, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok