Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. júl. 2020Milota
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
13.11.2012 12:31 Cestovanie
Prievidzské letisko sa plánuje rozšíriť, pomôže to cestovnému ruchu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.11.2012 12:31 Cestovanie

Prievidzské letisko sa plánuje rozšíriť, pomôže to cestovnému ruchuPrievidzské letisko sa plánuje rozšíriť, pomôže to cestovnému ruchu - Cestovanie Prievidzské letisko sa plánuje rozšíriť, na jeho ploche má vzniknúť spevnená pristávacia a rozletová plocha, nové ubytovacie kapacity, malý terminál a plánuje sa aj rekonštru


Prievidzské letisko sa plánuje rozšíriť, na jeho ploche má vzniknúť spevnená pristávacia a rozletová plocha, nové ubytovacie kapacity, malý terminál a plánuje sa aj rekonštrukcia palivového hospodárstva. Rekonštrukcia letiska by mala prispieť k rozvoju cestovného ruchu na hornej Nitre a vďaka nej by sa turisti mohli dopravovať do regiónu aj letecky.
      "Najdôležitejším plánom je vybudovanie spevnenej pristávacej a rozletovej plochy o šírke minimálne 15 metrov a dĺžke 940 metrov, aby bolo možné využívať letisko celoročne a aby sme boli schopní prijímať a vybaviť lietadlá, ktoré za žiadnych okolností na trávu nepristávajú," priblížil hlavný plán investície riaditeľ letiska v Prievidzi Ľuboš Jánošík.
      Letisko plánuje dobudovať ďalšiu infraštruktúru, odstávaciu plochu pre lietadlá, malý terminál, priestor pre posádky lietadiel a rekonštrukciu palivového hospodárstva, aby si mohli piloti bez problémov natankovať.
      Ubytovacie kapacity by podľa slov riaditeľa mali vzniknúť v terajšej prevádzkovej budove letiska, kancelárie, ktoré využíva prievidzský aeroklub, by sa mali presunúť do plánovanej novovybudovanej prístavby.
      Ohľadom plánovaných finančných nákladov sa Jánošík vyjadril, že sa ťažko hovorí o presných sumách, pretože projekt ešte ako taký spracovaný nie je. "Predpokladáme však, že by sa mali pohybovať vo výške okolo päť miliónov eur." Jánošík nevylúčil ani možnosť, že budú žiadať o finančnú dotáciu od štátu, či pomoc zo štrukturálnych fondov. Projektová štúdia má byť pripravená do marca budúceho roku.
      Za minulý rok zaznamenali na letisku celkovo 11.000 pohybov lietadiel. "Myslíme si, že pokiaľ by sme vedeli dopracovať projekt do finálnej podoby, tak letisko bude ďalším dopravným uzlom, ktorý bude môcť prijať návštevníkov regiónu. Keby štát chcel podporiť takéto letisko, tak kde inde, ak nie v Prievidzi, pretože horná Nitra je veľmi perspektívny turistický región, čo sa týka kúpeľníctva. Máme tu múzeum, zoologickú záhradu, plánuje sa výstavba zábavného parku a v neposlednom rade sa na letisku vyrábajú lietadlá, ktoré sa vyvážajú prakticky do celého sveta," dodal Jánošík.
      Aeroklub Prievidza, ktorý sídli na letisku, je organizátorom významných medzinárodných leteckých podujatí. V minulosti sa tu uskutočnili Majstrovstvá sveta v bezmotorovom lietaní a Plachtárske majstrovstvá Slovenska. Každý rok organizuje medzinárodné plachtárske súťaže ako napríklad Flight challenge cup a súťaže malých motorových lietadiel.

Zdroj: TASR


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok