Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Richard Raši
Richard Raši
23.09.2013 13:38 Domov
Primátor Košíc nepodpíše uznesenie o zákaze ťažby uránu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.09.2013 13:38 Domov

Primátor Košíc nepodpíše uznesenie o zákaze ťažby uránuKOŠICE - Košický primátor Richard Raši nepodpíše uznesenie o zákaze ťažby uránu, lebo je v rozpore so zákonom.


V pondelok o to informoval komunikačný referát košického magistrátu. Raši tvrdí, že mesto chce zabrániť ťažbe uránu zákonným spôsobom. Ak by podpísal protizákonné uznesenie mestského zastupiteľstva o zákaze ťažby uránu, mestu by hrozil súdny spor a ekonomické sankcie. 

"Mesto Košice nemôže vzhľadom na zložitú finančnú situáciu riskovať súdny spor a prehrať ďalšie milióny eur, ktoré si môže nárokovať investor. Prehratý súdny spor by predstavoval kolaps mestského rozpočtu. Preto som nútený, aj po konzultácii s mestskou radou, nepodpísať toto protizákonné uznesenie mestského zastupiteľstva. Chcem však ubezpečiť, že ďalej budem postupovať obozretne a v záujme Košičanov. Ťažbe v lokalite Jahodná - Kurišková chceme zabrániť spôsobom, ktorý je v súlade so zákonom, preto sme začali proces zmien a doplnkov územného plánu mesta Košice, ktoré budeme pripravovať osobitne v lokalite Jahodná – Kurišková,“ povedal primátor. 

Košické mestské zastupiteľstvo 16. septembra rozhodlo o doplnení uznesenia o zmenách a doplnkoch územného plánu o ďalší samostatný bod: zákaz ťažby uránu v prímestskej rekreačnej lokalite Jahodná - Kurišková. Schválený návrh poslanca mestského zastupiteľstva Jána Süliho je však protizákonný. Zákaz ťažby uránu na chránenom ložiskovom území nemôže schváliť mestské zastupiteľstvo a takéto uznesenie je v rozpore so stavebným zákonom a banským zákonom. Vyhlásenie chráneného ložiskového územia a dobývacieho priestoru je v kompetencii príslušných úradov, a preto nemôže byť predmetom zmien a doplnkov územného plán. Podpísaním takéhoto uznesenia v rozpore zo zákonom vyplynú pre mesto právne a finančné dôsledky a proti jeho podpísaniu sa jednohlasne vyslovila aj pondelková mimoriadna mestská rada. 

Spoločnosť Ludovika Energy získala povolenie na geologický prieskum na ložisku uránu v lokalite prímestskej rekreačnej oblasti Jahodná Kurišková v roku 2005, ktoré platilo do roku 2009 a potom bolo predĺžené o štyri roky. Spoločnosť znova požiadala o jeho predĺženie o ďalšie dva roky. Ministerstvo jej najprv vyhovelo. Neskôr ho minister životného prostredia zrušil na podnet generálneho prokurátora, ktorý povolenie napadol pre nezákonnosť. 

Proti ťažbe uránu na Jahodnej vedú ochranári, ale aj obyvatelia kampaň. Pod petíciu za zákaz ťažby uránu sa podpísalo okolo 100 000 ľudí a 40 miest a obcí.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok