Na prvom mieste zoznamu je Astúria, kraj na severe Španielska, a tamojší dych vyrážajúci ženský kláštor Covadonga. Ide o skutočný klenot, ktorý ešte nie je zaplavený turistami a stále ponúka rozumné ceny. V tesnom závese za Astúriou je Malta so svojim stredovekým mestom Zebugg a ako tretia sa umiestnila oblasť Salzkammergut v Rakúsku s nádherným Halštatským jazerom.
Pozrite si zoznam 15 najlepších skrytých pokladov Európy, ktoré sa naozaj oplatí vidieť:
1. Astúria a kláštor Covadonga, Španielsko

2. Mdina a Zebbug, Malta

3. Región Salzkammergut, Rakúsko

4. Azory, Portugalsko

5. Perast, Čierná Hora

6. Lednicko-Valtický areál, ČR

7. Ostrov Pag, Chorvátsko

8. Ostrov Saaremaa, Estónsko

9. Okolie mesta Volos s horou Pelion, Grécko

10. Veľká planina, Slovinsko

11. Kašubsko, Poľsko

12. Naarden, Holandsko

13. Mys Kolka, Lotyšsko

14. Delta Dunaja, Rumunsko

15. Vysočina v okolí Balatonu, Maďarsko

Za Slovensko sa v zozname umiestnil jeden z deviatich národných parkov Slovenský raj. Zoznam najlepších skrytých pokladov na európskom kontinente bol zostavený s použitím dát spoločnosti Mastercard, informácií od miestnych bloggerov zameraných na cestovanie a informácií od odborníkov na cestovný ruch. Jednotlivé destinácie sa hodnotili podľa príťažlivosti, množstva návštevníkov, dostupných spôsobov platenia, nákladov na pobyt a podľa komfortu[1].
Prieskum spoločnosti Mastercard ukazuje, že až 7% Slovákov uviedlo ako najčastejšiu destináciu na dovolenku Maďarsko, ďalej Poľsko (3%) a nasledovalo Chorvátsko a Nemecko s 1%. Za odpočinkom a zábavou vyrážajú obyvatelia Európy do zahraničia v priemere 1,5krát do roka, pričom v priebehu dovolenky utratia v priemere 46€. Prieskum tiež ukazuje, že až 48% všetkých nákladov na dovolenku zaplatia Európania ešte pre odcestovaním.
„Zistenia spoločnosti Mastercard s ohľadom na miesta, kde ľudia utrácajú, vyústili do jedinečného zoznamu odporúčaní, ktoré turistom umožňujú porovnávať rôzne destinácie podľa ich príťažlivosti, komfortu a nákladnosti,“ uviedol Adam Blake, šéf Medzinárodného strediska pre výskum cestovného ruchu Univerzity v Bournemouth. „Ich údaje v spojení s miestnymi znalosťami turistických destinácií činia z tohto sprievodcu veľmi cenný zdroj informácií, a to aj pre skúsených cestovateľov.“
Platobné karty sa stále častejšie stávajú neoddeliteľnou súčasťou výbavy na cesty. Európania sa pri objednávaní pobytu stále viac spoliehajú na platobné karty a v ešte väčšej miere ich využívajú v priebehu samotného cestovania. Podľa zistení spoločnosti Mastercard v roku 2016 až 55% v 12 krajinách využíva svoju platobnú kartu na nákup leteniek, ubytovanie a na ďalšie výdavky ešte pred odchodom a 45% potom aj v priebehu samotnej dovolenky.
Vo väčšine prípadov potom respondenti dávali prednosť cestovaniu na kratšie vzdialenosti v domovskej alebo susednej krajine. Na cestách najviac utrácajú ľudia za hotely, nákupy odevov a za reštaurácie, a platobnú kartu najčastejšie používajú v obchodoch v GB, Francúzsku, Španielsku, Taliansku, Nemecku.