Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. apr. 2021Marcel
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Podpredseda KDH Pavol Zajac
Podpredseda KDH Pavol Zajac
27.01.2017 15:29 Ekonomika
Problém s cenami elektriny sa podľa KDH týka aj východu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.01.2017 15:29 Ekonomika

Problém s cenami elektriny sa podľa KDH týka aj východuPREŠOV - Problém s cenami elektrickej energie je aj na východnom Slovensku. Týka sa firiem, samospráv, ale aj obyvateľov, ktorí zaznamenali niekoľkonásobné zvýšenie poplatkov za distribúciu elektriky. Na tlačovej besede v Prešove to uviedol podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavol Zajac v reakcii na vyhlásenia predsedu vlády Roberta Fica o tom, že problémy sa týkajú predovšetkým stredného Slovenska.


Zajac pred novinármi uviedol viacero konkrétnych príkladov, kedy samosprávy alebo aj individuálni odberatelia zaznamenali zvýšenie preddavkov za elektrinu. Ozvali sa podľa neho napríklad obce z bardejovského okresu. Médiám preto poskytol mail starostu obce Stebnícka Huta Gabriela Šibu, ktorý v ňom uvádza, že „Východoslovenská distribučná spoločnosť, a.s. (VSD) už druhý rok po sebe zmenila spôsob výpočtu a výšku tarify za prístup do distribučnej sústavy, čím sa zvýšila cena za dodávku a distribúciu elektriny niekde aj o stovky percent".


Obce na východe boli podľa neho donútené vykonať výmeny ističov na tie s nižšou amperickou hodnotou, čo stálo samosprávy nemalé peniaze. Pre tento rok ale po schválení Úradom na reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zmenila VSD, a.s. metodiku výpočtu tarify a jeho výšku za prístup do distribučnej sústavy, keď už nezáleží na amperickej hodnote hlavného ističa, ale aj na počte fáz. "Čiže ak starosta na východnom Slovensku v roku 2016 znížil amperickú hodnotu hlavného ističa pred elektromerom a na tomto odbernom mieste má tri fázy, tak sa mu to v roku 2017 vynásobí počtom fáz a strojnásobí sa mu daný poplatok,“ uvádza starosta. Popisuje aj problém zo susedného Becherova, kde sa poplatok za istič zdvihol z 370 eur v roku 2016 na 842 eur pre tento rok, čo je nárast na úrovni 127 percent na jednom odbernom mieste.


Podľa Zajaca sa ozvalo aj viacero vlastníkov nehnuteľností. Občan využívajúci chalupu s nízkou spotrebou elektrickej energie, ktorý za posledné dva roky platil 20 eur, má na ďalší rok zaplatiť v preddavkoch 171 eur. „Príčinou je tarifa za prístup do distribučnej sústavy. V minulom roku bola jedno euro za mesiac, v tomto roku za prvých 16 dní bola 5,4 eura, mesačne teda 11 eur. To je viac ako desaťnásobok. Nárast o 754 percent,“ poznamenal Zajac a dodal: "Cena elektriny na svetových trhoch klesá, na Slovensku s vedomím vlády SR, ktorá má v dozorných orgánoch, ale aj predstavenstvách distribučných spoločností svojich nominantov, takže o navýšeniach vedela, naopak stúpa."


Člen KDH a energetický audítor Anton Novák uviedol ďalšie príklady, v ktorých sa dopady zmien pre distribúciu elektrickej energie pohybujú v niekoľkých desiatkach percentuálneho navýšenia. Dodal, že neporovnávali iba jednu, ale tri položky, z ktorých sa skladá distribúcia. Konkrétne ide o fixný poplatok reprezentovaný ističom pred elektromerom, variabilnú zložku za distribúciu a fakturáciu za straty pri distribúcii a prenose. „Faktom je, že sa zmenil pomer medzi fixnou a variabilnou zložkou. To spôsobuje najväčší problém aj pri odberateľoch, ktorí sa ozývajú,“ uviedol Novák.


Upozornil aj na veľké regionálne rozdiely pre odberné miesta v domácnostiach. Konkrétne pre tie zaradené v sadzbe D2 je výsledná priemerná cena za distribúciu v rámci spomínaných troch položiek na východnom Slovensku 67 eur, na strednom 53 eur a na západnom Slovensku 51 eur. „Výrazné rozdiely sú aj na vysokom napätí, kde je zapojená prevažná väčšina firiem vlastnou trafostanicou,“ dodal Novák. V porovnaní s ostatnými krajmi tak majú mať firmy na východe elektrinu drahšiu o 20 až 25 percent.


„Na východnom Slovensku máme drahšiu elektrinu nielen v domácnostiach, ale aj vo firmách. Máme tu najdrahšiu vodu na Slovensku. Nemáme tu infraštruktúru, diaľnice a potom sa čudujeme, že tu neprichádzajú investori. Prečo by tu mali prichádzať, keď je tu drahšia elektrina, drahšia voda, nie sú tu diaľnice. Aj preto tu máme najvyššiu nezamestnanosť a najnižšie mzdy," dodal Zajac. Zároveň zopakoval výzvu KDH, aby šéf ÚRSO Jozef Holjenčík odstúpil zo svojej funkcie. Takisto vyzval premiéra, aby na post dosadil nového človeka, ktorý "zastaví chaos a nastaví cenu za distribúciu tak, aby ľudia, firmy a samosprávy aj na východnom Slovensku nemuseli platiť niekoľkonásobne viac ako v roku 2016.“reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok