Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. sep. 2020Jarolím
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.12.2015 15:39 Ekonomika
Problémami roka 2015 bola kríza v sektore ošípaných, mlieka aj DPH
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.12.2015 15:39 Ekonomika

Problémami roka 2015 bola kríza v sektore ošípaných, mlieka aj DPHBRATISLAVA - Hlavnými problémami tohto roka bola v poľnohospodársko-potravinárskom sektore SR najmä kríza v sektore ošípaných, v sektore mlieka, daň z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny a vyplácanie priamych platieb. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.


"Za problém roka 2015 považujeme aj krízu v sektore ošípaných, kde sa aj naďalej rušili chovy ošípaných a znižoval sa počet zvierat. V oblasti rastlinnej výroby nás netešilo extrémne suché leto a jeho vplyv na úrodu jesenných plodín, ktorý zapríčinil pokles úrody kukurice na zrno, či slnečnice. Nateší nás ani fakt, že poľnohospodári nevedeli predať bohatú úrodu kvalitného obilia za ceny, ktoré by im pokryli výrobné náklady," zdôraznila.

 

SPPK podľa nej v tomto roku naďalej kritizovala konanie obchodných reťazcov a ich cenovú politiku, vysoké marže, ktoré uplatňujú smerom k dodávateľom slovenských potravín. "Neteší nás ani to, že Slováci sú stále slabí patrioti vo vzťahu k nákupu kvalitných slovenských potravín," poznamenala Holéciová. Počas tohto roka podľa hovorkyne SPPK intenzívne pracovala aj na riešení mliečnej krízy, ktorú spôsobilo ruské embargo na potraviny, nezáujem čínskych trhov o sušené kravské mlieko a zrušenie mliečnych kvót k 1. aprílu 2015.

 

Pod vplyvom stupňujúceho sa napätia v EÚ, protestov mliečnych farmárov, ale aj príkladného riešenia situácie napríklad vo Francúzsku, SPPK zorganizovala podobný protest – začiatkom septembra v Bratislave. "Aj vďaka tomuto verejnému zhromaždeniu pod názvom 'Politika EÚ likviduje mliečnych farmárov' sa slovenskí prvovýrobcovia mlieka dočkali pomoci zo strany štátu, keď im vláda vyčlenila 16,1 milióna eur na stabilizovanie sektora," upozornila.

 

Pripomenula zároveň, že počas roka 2015 SPPK riešila otázku vyplácania priamych platieb, podmienok, za akých môžu poľnohospodári dostať dotácie, riešila problém ANC oblastí (znevýhodnených oblastí), ale aj problematiku tzv. viacnásobných deklarácií.

 

Ďalšou dôležitou oblasťou, ktorej sa SPPK počas roka venovala, bola DPH na potraviny. "Aj vďaka SPPK sa nakoniec do definitívneho zoznamu vybraných potravín, na ktoré sa začne od januára 2016 uplatňovať nižšia sadzba dane, zaradilo ovčie a kozie mäso," dodala Holéciová.

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok